Wiadomości z Katowic

Mają dość! - kolejny Strajk Klimatyczny za nami [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2019-11-30 10:45

Kilkaset osób przeszło w piątek ulicami Katowic w ramach Strajku Klimatycznego, zachęcając do walki i nasze środowisko. Apelowali do polityków, mediów i zwykłych ludzi, bo to wspólny cel i nikt nie powinien być obojętny. 

Dość słów, teraz czyny!


Pod takim hasłem zorganizowano kolejny protest ekologiczny. Organizatorzy pragną przypomnieć władzom, że po podpisaniu postulatów środowisk ekologicznych obietnice należy przekuć w realne działania, które pozwolą na ograniczenie zgubnych dla środowiska skutków rozwoju gospodarki.

Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie (netto) emisji gazów cieplarnianych. Tydzień po proteście, 6 grudnia, odbędzie się kolejny szczyt - COP25 w Madrycie, jednak co z tego, że podpisywane będą coraz to nowe umowy międzynarodowe, jeżeli zawarte w nich ustalenia nie będą realizowane? - czytaliśmy w zapowiedziach marszu.


Organizatorzy przypominają również, o realizację jakich postulatów domagają się od polityków:
A oto NASZE POSTULATY, do których realizacji zobowiązali się politycy:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. 
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. 
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. 
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu. 

Postulat do mediów: 

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
 

Czy aktywiści doczekają się działań ze strony władz, które będą na tyle zdecydowane, by mówić o postępie w sprawach ekologii? Protest na rynku i marsz ulicami miasta przypomina o obietnicach, ale czy szybko zostaną zrealizowane?

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jo.

    Kształcą się na kosz państwa to nich się wykażą wiedzą i zbudują filtry dla spalania węgla,a nie pokazują głupie hasła o opalaniu gazem (bardziej trujący od węgla) i elektrycznych autach (odpady z nich gorsze od pozostałości po spalaniu węglem.Tyle w temacie od nieuka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również