Wiadomości z Katowic

Mieszkańcy po raz trzeci posprzątali dzielnice

  • Dodano: 2020-10-02 08:00, aktualizacja: 2020-09-30 09:17

10 pełnych kontenerów i prawie 500 worków z odpadami: to efekt pięciu akcji sprzątania, zorganizowanych w ramach projektu SprzątaMyDzielnice. Śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lasu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów.  

Czyste Katowice = Szczęśliwi mieszkańcy

- Kilkaset worków odpadów, ponad 50 opon, kilkanaście telewizorów i parę lodówek. Bez aktywnego wsparcia mieszkańców nie udałoby nam się zebrać i oczyścić tych terenów ze śmieci – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które razem z Urzędem Miasta współorganizuje projekt SprzątaMy Dzielnice. – Na szczęście już po raz trzeci przekonujemy się, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich najbliższej okolicy było czysto. Razem z nami te tereny sprzątało ponad 150 ochotników, najczęściej mieszkańców okolicy akcji – dodaje.

SprzątaMy Dzielnice to akcja organizowana w ramach projektu KATOobywatel, angażującego lokalną społeczność w dbanie o miasto. Tereny do sprzątania typują sami mieszkańcy, najpierw zgłaszając je do akcji a następnie wybierając finałową piątkę w internetowym głosowaniu. W tym roku wpłynęło ponad 40 zgłoszeń. Samo sprzątanie było jednak opóźnione, ze względu na pandemię koronawirusa. Tym razem wolontariusze musieli poświęcić swój czas w wakacje. 

- Ważne jest dla nas nie tylko pozbycie się odpadów ale również to, żeby podczas naszych akcji nie produkować niepotrzebnych śmieci – mówi Olaf Józefoski -  Dlatego zamiast wody w butelkach plastikowych nalewaliśmy mieszkańcom katowicką kranówkę do ich własnych kubków a rękawiczki używane podczas zbierania odpadów praliśmy po każdej akcji i używaliśmy powtórnie – dodaje.

Projekt KATOobywatel jest przede wszystkim kampanią społeczną

– Zwracamy uwagę na skalę zjawiska dzikich wysypisk i skutki, jakie wywołują. Śmieci są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska i dla naszego zdrowia – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Ruch Zero Waste

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jest jednym z pionierów ruchu Zero Waste, zgodnie z którym należy ograniczać ilość odpadów, które każdy z nas wytwarza. Podczas wykładów oraz spotkań członkowie Stowarzyszenia pokazują jak w łatwy sposób można zastąpić rzeczy jednorazowe wielorazowymi oraz udowadniają, że bycie eko wcale nie musi wiązać się z wydatkami czy szczególnym wysiłkiem.  

Działając na rzecz ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenie organizuje warsztaty, m.in. z produkcji naturalnych środków czystości czy kosmetyków i tworzy domowe wermikompostowniki. Organizuje też Wymienialniki, wydarzenia pozwalające wymienić się z innymi niepotrzebnymi już rzeczami oraz Repair Cafe - specjaliści zaproszeni przez Stowarzyszenie bezpłatnie naprawiają zepsute sprzęty i uczą jak je naprawiać.

W promocję i wsparcie projektu SprzątaMy Dzielnice włączyła się m.in. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. „Katowicką Kranówkę" podczas akcji jak zawsze zapewniły Katowickie Wodociągi. Realizację projektu wsparły: firma Traficar, która udostępnia samochód dostawczy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD.  

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.