Wiadomości z Katowic

Noc Muzeów 2021. Co przygotowało Muzeum Historii Katowic?

  • Dodano: 2021-05-10 20:30

Noc Muzeów 2021 w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 maja. Co zaplanowano w Muzeum Historii Katowic i innych instytucjach znajdujących się w województwie śląskim? Sprawdziliśmy!


Przypomnijmy, że pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Instytucje, które przystąpiły do przedsięwzięcia były dosłownie oblegane przez zwiedzających. W efekcie dużego zainteresowania inicjatywę postanowiono kontynuować. Obecnie Noc Muzeów odbywa się już w ponad 140 miastach Europy.

Noc Muzeów 2021 odbywa się w nadzwyczajnych okolicznościach i w reżimie sanitarnym związanym z pandemią koronawirusa. Wiele instytucji zdecydowało się jednak otworzyć swe podwoje przed zwiedzającymi. W tym roku jednak nie wszystkie muzea postanowiły włączyć się do Nocy Muzeów. Poniżej prezentujemy te, które zdecydowały się na ten krok.

W Katowicach Noc Muzeów zostanie zorganizowana w Muzeum Historii Katowic. W tym roku Muzeum Śląskie nie dołączy do grona instytucji zaangażowanych we współtworzenie tego wydarzenia.

Noc Muzeów 2021 w Muzeum Historii Katowic

W sobotę 15 maja  Muzeum Historii Katowic będzie otwarte dłużej, a wystawy będzie można oglądać w godzinach 13:00 do 20:00.

Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic – Budynek Główny:

  • Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni” – maks. 5 osób jednocześnie.
  • Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” – maks. 10 osób.
  • Wystawa stała „Z dziejów Katowic” – maks. 10 osób.
  •  Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” – maks. 10 osób.
  • Wystawa czasowa „Rok 1921 w Katowicach. W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego” – maks. 15 osób.

Noc Muzeów w Dziale Teatralno-Filmowym: (maks. 6 osób)

  • Wystawa stała „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”,
  • Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Rysunek”.

Zwiedzający, którzy nie zmieszczą się we wskazanym limicie, zostaną wpuszczeni na wystawy dopiero wówczas, gdy zmniejszy się liczba osób przebywających na wystawach.

„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”

Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień.

Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta

  • Wystawa stała „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – maks. 4 osoby.
  • Wystawa stała „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – maks. 6 osób.
  • Wystawa stała „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – maks. 6 osób.
  • Sala wystawa „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki” – maks. 4 osoby.

W sobotę 15.05 Muzeum Historii Katowic będzie otwarte dłużej – nasze wystawy będzie można oglądać w godzinach 13.00 do 20.00.

Siedziba główna  Muzeum Historii Katowic znajduje się przy ul. Ks. J. Szafranka 9, Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4, a Dział Teatralno-Filmowy przy ul. Kopernika 11.

Szczegółowe wytyczne oraz limity osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawach znajdują się w zaktualizowanym regulaminie porządkowym, dostępnym na naszej stronie internetowej https://mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/regulamin-porzadkowy i w kasach biletowych.

Noc Muzeów 2021 na Śląsku w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Działania w budynku:

  • godz. 18:00 – 23:00 – Zwiedzanie ekspozycji muzealnej,
  • godz. 18:30 – Otwarcie wystawy „Notgeld, pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III Powstania Śląskiego” ze zbiorów Bronisława Wątroby. Wystawa dostępna do 31 sierpnia 2021 r.

Działania na parkingu muzeum:

  • godz. 21:00 – Mapping – W 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego „Śląsk wspólna sprawa”,
  • godz. 21:30 – Film o I Powstaniu Śląskim GDY POLSKA BYŁA WIELKIM MARZENIEM oraz spotkanie z autorem filmów Adamem Turulą,
  • godz. 22:15 – Film o II Powstaniu Śląskim OD CUDU NAD WISŁĄ DO CUDU NAD RAWĄ,
  • godz. 22:50 – ŻEBY POLSKA BYŁA TUTAJ – 100-LECIE III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach będzie czynne od 18:00 – 23:00.

Noc Muzeów 2021 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Poziom 320 do tamy wodnej, ul. 3 Maja 93, Zabrze

Zwiedzający będą mogli zjechać autentyczną szolą górniczą aż 320 metrów pod ziemię - poznać specyfikę pracy ściany wydobywczej i zagrożenia, z którymi spotykają się górnicy na dole. Górnicza kolejka podwieszana zawiezie Was w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów - chodnik na poziomie 320 w Kopalni Guido! Tam poznacie metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, a także co robić, aby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Dowiecie się też czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300 oraz zobaczysz specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.

Noc Muzeów 2021 w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, ul. M.Mochnackiego 12

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! Podczas wycieczki zobaczycie jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie aby wydobyć czarne złoto. Zwiedzając podziemną Trasę Wodną poznacie trud XIX-wiecznej pracy górniczej, zagrożenia panujące pod ziemią i moc sił natury- żywiołów ognia, wody, ziemi i powietrza, których ujarzmienie stało się prawdziwą sztuką! Fragment podziemnych wyrobisk przejdziecie pieszo, odkrywając historię jednej z najciekawszych w Europie budowli hydrotechnicznych z początków industrializacji Górnego Śląska.

Wstęp do Muzeum Górnictwa Węglowego jest płatny. Bilet normalny kosztuje 30 zł.

Noc Muzeów 2021 w Bajce Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to ponad 1000 m2 zabawy, 8 stref tematycznych oraz interaktywna ekspozycja dla całej rodziny. Teraz to także Zagraj z Kleksem – gra z narracją na żywo w towarzystwie Profesora i rówieśników. Centrum Kultury, Nauki i Zabawy– Bajka Pana Kleksa mieści się w Katowicach przy ul. Porcelanowej 23.

Wejścia o godz. 18:00, 19:00, 20:00 i 21:00 (limit miejsc 20 biletów na każde wejście). Rezerwacja biletów możliwa jest poprzez stronę: www.bilety.bajkapanakleksa.pl.

Noc Muzeów 2021 w Muzeum w Chorzowie

Chorzowskie muzeum postanowiło zorganizować Noc Muzeów w sobotę 29 maja. Muzeum w Chorzowie, Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu otwarte w godz. 14.00-22.00.

Program:

  • 14:00 O wartości plecenia i gadania. Przygotowane przez Piotra Zająca warsztaty z archiwum Wallisów w tle.
  • 15:00 Portrety ślązaczek. Prezentacja wybranych przez dr. Sławomira Kałużę eksponatów z kolekcji etnograficznej Muzeum w Chorzowie.
  • 16:00 Galeria Jednego Obrazu: Włodzimierz Tetmajer, Święta Barbara wśród górników. O górniczej patronce oraz portrecie Ślązaczek w sztuce rozmawiać będą Beata Cieślak i Agnieszka Tybur (wydarzenie organizowane w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu).
  • 17:00 „Mężczyznom było ciężko”. Huta z kobiecej perspektywy. Dr Beata Piecha van Schagen w rozmowie ze Stefanią Penkałą.
  • 18:00 Panel dyskusyjny: Nie tylko na froncie. Wokół aktywności kobiet w czasie plebiscytu i powstań śląskich. O roli kobiet w wydarzeniach rozgrywających się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921 rozmawiać będą: dr Joanna Lusek, prof. Maciej Fic oraz dr Dawid Keller.
  • 19:00 „Nie ma podobnej do niej kobiety od krańca do krańca ziemi” Wokół obrazu Judyta Jana Wysockiego (ze zbiorów Muzeum w Chorzowie). Wykład dr. Jacka Kurka
  • 20:00 Finisaż wystawy „Pola Minster. Każda ostatnia chwila”
  • 21:00 Kobieta – impresje muzyczne. Recital gitarowy Adama Bula

Zaplanowano także kiermasz książek z katalogu wydawniczego Muzeum w Chorzowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne stacjonarny udział w poszczególnych wydarzeniach Nocy Muzeów 2021 wymaga wcześniejszego zgłoszenia. W tym celu prosimy kontaktować się z Muzeum w Chorzowie, pisząc na adres zapisy@muzeumwchorzowie.pl lub dzwoniąc pod numer: 32 241 31 04 wew. 105.

Komentarze (2)    dodaj »

  • mosze blumsztajn

    polska słynie z turystyki i muzeów i to wszystko na kredytach .....

  • Wełnowiec City

    O super! Jednak zostanę w domu,wielu chętnych,głodnych takich imprez,więc oczyma wyobraźni widzę te kolejki,jeszcze większe niż zazwyczaj.Muzea mogły wydać wejściówki w necie lub kasie,i przyjąć tylko za okazaniem,a tak będzie nerw w kolejce i wystawie,że szybko bo inni czekają.Dzięki, za rok być może będzie bardziej sprzyjająca sytuacja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również