Wiadomości z Katowic

Nowoczesne hale magazynowe – ekologiczne i oszczędne pod względem energetycznym

  • Dodano: 2022-12-02 14:00, aktualizacja: 2022-12-09 12:39

Hale magazynowe coraz częściej buduje się zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, zapewniając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania zarówno na etapie powstawania obiektu, jak i jego eksploatacji.

Zrównoważony rozwój w budownictwie

Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, znane firmy zajmujące się budową obiektów przemysłowych, kładą duży nacisk na zmniejszenie oddziaływania inwestycji na środowisko. Budując magazyny w Bydgoszczy, Katowicach, Trójmieście czy Wrocławiu, inwestorzy coraz częściej oczekują spełnienia przez wykonawcę odpowiednich norm środowiskowych dla powstających obiektów.

Takie podejście wynika w dużej mierze ze spodziewanych oszczędności na etapie eksploatacji budynku, ale nie tylko. Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że ekologia i udział w realizacji idei zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorcę to kwestia prestiżu oraz integracji z lokalnymi społecznościami.

Ekologiczne materiały budowlane a magazyny

Ekologiczne materiały budowlane to nie tylko drewno czy glina. Przyjazny środowisku może być także powszechny i stosowany również przy budowie hal magazynowych beton. Przy dużych przedsięwzięciach budowlanych jego producenci mogą zapewnić tzw. mobilne wytwórnie, czyli tymczasowe obiekty do produkcji betonu w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy. W ten sposób zostaje ograniczony transport, a tym samym zmniejszony ślad węglowy. Istotny jest także skład mieszanki, w którym ogranicza się udział substancji pochodzenia nienaturalnego.

Wybierając materiały budowlane, można zdecydować o zakupie tych nieszkodliwych dla środowiska, poddających się w 100% recyklingowi, a także pochodzących z recyklingu. Warto wiedzieć, że ekologiczne materiały budowlane to również takie, które zapewniają wysoką termoizolacyjność, ograniczając zużycie energii grzewczej.

Kolektory, fotowoltaika, magazyny energii i BMS

Na zmniejszenie zapotrzebowania obiektów budowlanych na energię wpływa także zastosowanie takich technologii jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne do podgrzania c.w.u., a w przemyśle dla zapewnienia ciepła technologicznego. Oczywiście ważne miejsce zajmuje tu także fotowoltaika, w tym BIPV, czyli ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane z materiałami budowlanymi, np. dachówka czy panele elewacyjne. Fotowoltaikę coraz częściej wspierają magazyny energii, które pozwalają na racjonalne zarządzanie energią pochodzącą z OZE, jeszcze bardziej ograniczając koszty eksploatacyjne.

W kontekście budowy hal magazynowych, istotne jest użycie konstrukcji dachowych, które są przystosowane do montażu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych. Stosuje się tu coraz częściej również BMS, czyli Systemy Zarządzania Budynkami, które integrują efektywność wykorzystania energii elektrycznej, ciepła, klimatyzacji i wody.

Ekonomiczne oświetlenie LED

Rozwój technologii LED okazał się bardzo przydatny nie tylko w przypadku domów i mieszkań, ale także obiektów przemysłowych, w tym hal magazynowych. Oświetlenie LED stosowane zamiast światła halogenowego, żarowego, a nawet pochodzącego ze świetlówek energooszczędnych, to znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym, zapewnieniu odpowiedniego natężenia światła w miejscu pracy. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę efekt skali, z którym mamy do czynienia w dużych obiektach magazynowych.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.