Wiadomości z Katowic

O bezpieczeństwie podczas rodzinnych festynów

  • Dodano: 2021-09-23 08:15, aktualizacja: 2021-09-23 06:30

Katowiccy policjanci uczestniczyli w rodzinnych festynach zorganizowanych dla mieszkańców Burowca, Załęża oraz Bogucic. Była to świetna okazja, aby porozmawiać z mieszkańcami o ich bezpieczeństwie, bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zmianach w obowiązujących przepisach, a także o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w ramach kampanii #Niebajkaoporwaniu.

W festynach rodzinnych w dzielnicy Burowiec uczestniczyli dzielnicowi z V komisariatu asp. szt. Grzegorz Ślusarczyk i mł. asp. Paweł Kowal, w dzielnicy Załęże dzielnicowi asp. Artur Czernecki i mł. asp. Szymon Rębisz z VII komisariatu, natomiast w dzielnicy Bogucice mł. asp. Agnieszka Krzysztofik z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej.

Dzielnicowi wraz z katowickim profilaktykiem informowali mieszkańców o zmianach w przepisach prawa o ruchu drogowym dotyczące kierujących i pieszych, ćwiczyli z dziećmi i młodzieżą prawidłowe zachowania na przejściu dla pieszych, a także za pomocą alkogogli uświadamiali kierowców, jak niebezpieczna jest jazda "na podwójnym gazie".

Ten, kto przeszedł specjalny tor w alkogoglach, mógł "poczuć na własnej skórze", że będąc pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie do niego ma się zniekształcone pole widzenia, obniżoną koordynację, spowolniony czas reakcji, a także z trudem określa się kierunek. Dlatego dzielnicowi apelowali do dorosłych uczestników festynu „piłeś - nie jedź!". Duże zainteresowanie wśród dorosłych mieszkańców wzbudzały również nowe przepisy dotyczące m.in. poruszania się na hulajnogach elektrycznych. Policjanci informowali uczestników festynów, że hulajnoga elektryczna posiada status pojazdu, którym może poruszać się tylko jedna osoba tj. kierujący, który nie może znajdować się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu, a także środka działającego podobnie do niego. Ponadto na stanowisku profilaktycznym najmłodsi mogli ułożyć puzzle, dzięki którym poznawali rodzaje partoli policyjnych oraz rozsypywanki z zasadami bezpieczeństwa na drodze oraz w kontakcie z osobą nieznajomą. Przypomniano o kampanii #Niebajkaoporwaniu. Prawidłowe postawy dzieci i dorosłych policjanci nagradzali odblaskami, naklejkami, kolorowankami oraz zakładkami do książki – „Wiem, kiedy powiedzieć NIE”.

O nowych przepisach dotyczących przejść dla pieszych przeczytasz klikając w ten link.

Więcej informacji na temat zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagający ruch znajdziesz klikając w ten link.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.