Opublikowano raport „Kultura w danych”, który jest analizą badań trwających kilkanaście miesięcy, przeprowadzonych m.in. przez badaczy miasta. Raport dotyczy różnych kwestii kultury w Katowicach.
Grupa badaczy miasta, projektantów, programistów i badaczy danych związanych z Medialab Katowice, przez kilkanaście miesięcy zbierali informacje za pomocą m.in. mediów społecznościowych czy ankiet przeprowadzanych na uczestnikach różnych wydarzeń kulturalnych. W ten sposób powstał raport, który przedstawia efekty badań dotyczących eventów kulturalnych organizowanych w Katowicach.
Na organizowane w Katowicach wydarzenia przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy metropolii, ale także ludzie z całej Polski. Jak pokazują wyniki raportu, 28% uczestników tych wydarzeń to katowiczanie, 37% mieszkańcy metropolii, a 35% to osoby spoza województwa. Np. na OFF Festival ok. 83% to osoby z całego kraju, a niespełna 10% z regionu. Z kolei osoby biorące udział w JazzArt Festival to w większości mieszkańcy metropolii, a w najmniejszym stopniu z kraju.
Większe wydarzenia, chętniej odwiedzane są przez osoby zamieszkujące duże miasta. OFF Festival to w 69% mieszkańcy miast o ludności powyżej 200 tys. osób. Wyjątkiem tutaj jest Intel Extreme Masters, czyli seria odbywających się w miastach na całym świecie międzynarodowych turniejów e-sportowych. W tym przypadku najwięcej gości przyjeżdża z miast 10 – 15 tys.
Jakie imprezy czekają w mieście?
Ważną kwestią w raporcie jest Katowicka Strefa Kultury. Jest to obszar, który tworzy „ Spodek”, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Choć architektura tych budynków była nagradzana w wielu konkursach, m.in. w 2015 roku MCK otrzymało nagrodę Meeting Planner Power Award jako najlepsze centrum kongresowe w Polsce, to Strefa spotyka się z krytyką, że jest odcięta od centrum miasta, co nie sprzyja spontanicznym wyjściom w to miejsce. Większość ankietowanych trafiła do obiektów Strefy Kultury celowo, lecz przy okazji zwiedziła także miasto, przy czym za formę zwiedzania uznawali oni także podziwianie np. Spodka.
NOSPR najczęściej odwiedzany jest głównie przez mieszkańców metropolii, w mniejszym stopniu przez ludzi z terenu całego kraju, a w najmniejszym stopniu przez katowiczan, choć różnice są niewielkie. Podobna sytuacja dotyczy Muzeum Śląskiego.
Jak zauważają autorzy badań, liczba mieszkańców Katowic stale spada, a katowiczanie najchętniej spędzają czas poza miastem. Jednak kultura sprawia, że do centrum zjeżdża się więcej ludzi. Aż 92% ankietowanych odpowiedziała, że są w mieście głównie z powodu danego wydarzenia, a głównym powodem udziału w nim jest jego temat lub namowa znajomych.
Uczestniczenie w eventach kulturalnych powoduje korzyści dla innych instytucji czy miejsc spędzania wolnego czasu, gdyż jak deklarują ankietowani, przy okazji m.in. spacerują, zwiedzają miasto oraz korzystają z barów czy restauracji. Przypadkowi uczestnicy są pod tym względem najmniej aktywni. Prawie 40% z nich nie podejmuje żadnych aktywności poza wydarzeniem. Natomiast najbardziej aktywne są osoby, które biorą w nich udział kilka razy w tygodniu.
Duże eventy są bardzo ważne dla Katowic przede wszystkim ze względów finansowych. Miasto sporo w nie inwestuje, a w zamian one przyciągają wielotysięczne tłumy z całego kraju. Są to głównie młode osoby, średnio od 20 do 30 roku życia, które wydają więcej pieniędzy z uwagi na fakt, że wielkie festiwale przeważnie trwają kilka dni, przez co uczestnicy muszą także opłacić nocleg. Dla porównania, osoby biorące udział w OFF Festival wydają średnio 300 zł, a goście pozostałych mniejszych wydarzeń 28 zł. Różnica jest znacząca.
Na podstawie danych z raportu śmiało można stwierdzić, że kultura w Katowicach ma się bardzo dobrze. Odbywają się tutaj zarówno największe festiwale w Polsce będące wizytówką naszego miasta jak i mniejsze wydarzenia kulturalne. Choć są jeszcze kwestie, nad którymi warto popracować, to mimo wszystko jest się czym pochwalić. Nie bez powodu Katowice zostały Miastem Muzyki UNESCO.