Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Piesi pod lupą - kierujący też - posypały się mandaty

  • Dodano: 2015-06-11 07:45, aktualizacja: 2015-06-11 13:48

Czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych lub, czy nie wbiegają na jezdnię - m.in. to sprawdzali w środę policjanci z katowickiej drogówki. Obserwowali też kierowców, czy zwalniają przed przejściami dla pieszych. Pięciu kierującycm zatrzymano prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia w ruch drogowym. Mandatami ukarano 42 pieszych.


Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość swojego auta. Pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na to, czy piesi przekraczali jezdnie w dozwolonych miejscach. Obserwowali też kierowców, czy zwalniają przed przejściami dla pieszych.

Niestety posypały się mandaty na pieszych, kierujących i rowerzystów:

    42 pieszych ukarano  za przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym lub na czerwonym świetle,
    5 rowerzystów ukarano za nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych,
    za popełnione wykroczenia drogowe ukarano mandatami 20 kierujących,
    sprawy kolejnych 6 kierujących trafią do sądu,
    5 kierującym, policjanci zatrzymali prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym m.in. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub przejazd przez przejście, na którym znajdował się pieszy.

Cykliczne działania funkcjonariuszy podczas akcji  ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu oraz na dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcje mają poprawć bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, tak aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów.

Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.  Pamiętaj, każdy wypadek to suma różnych zdarzeń. Wielu możesz uniknąć.

Przypominamy - każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.