Wiadomości z Katowic

Prace ogrodnicze – co robić w styczniu?

  • Dodano: 2023-02-23 12:30, aktualizacja: 2023-02-27 11:46

Styczeń jest w Polsce jednym z najchłodniejszych miesięcy. W tym czasie ogrodnik nie ma zbyt wielu prac, gdyż rośliny są w stanie spoczynku. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o naszym ogrodzie. Jak wygląda styczeń w życiu pasjonatów ogrodnictwa? Dowiedz się z Plantet.pl

Czas planowania

Okres, gdy nie mamy pracy w ogrodzie warto jest przeznaczyć na planowanie. Już w styczniu dobrze jest zastanowić się jakie rośliny posadzimy wiosną. Możemy robić pierwsze zakupy nasion i cebul roślin (ich szeroki wybór dostępny jest w sklepie internetowym plantet.pl). Dobrze jest ponadto sprawdzić czy nie brakuje nam niezbędnych narzędzi i akcesoriów ogrodniczych.

Jakie prace ogrodowe możemy wykonać w styczniu?

Styczeń nie jest bardzo pracowitym miesiącem w życiu ogrodnika, jednak im więcej zadań uda się nam wykonać, tym mniej pracy będziemy mieli w kolejnych miesiącach. Jeżeli mamy w swoim ogrodzie drzewka owocowe, w styczniu możemy wykonać ich bielenie (zwłaszcza, gdy zapomnieliśmy o tym w poprzednich miesiącach). Bielenie pni drzew ochroni je przed pęknięciami, które powstają pod wpływem silnego mrozu. Jeden zabieg bielenia może okazać się niewystarczający. Gdy zauważymy, że wapno zostało zmyte – staramy się nałożyć je ponownie jak najszybciej.

W przypadku, gdy jest to konieczne, należy zabezpieczyć pnie drzew przed szkodnikami (na przykład przed zającami). Gotowe osłonki na pnie są do kupienia w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Możemy je również wykonać samodzielnie ze słomy lub kartonu.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w połowie stycznia zająć się cięciem pędów do szczepienia wiosennego. Jeśli temperatury w danym roku są wysokie, już w styczniu można się zająć cięciem krzewów owocowych, które są najbardziej odporne na mróz (zaliczamy do nich między innymi krzewy rokitnika, agrestu, czerwonej porzeczki, a także jagody kamczackiej).

Gdy posiadamy w ogrodzie oczko wodne, powinniśmy pamiętać, żeby nie doprowadzić do jego zamarznięcia. Jeżeli woda zamarznie – robimy przerębel. Jest to ważne, aby dostarczyć rybom i roślinom wodnym tlenu.

Rośliny ozdobne w styczniu

Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie wieloletnie rośliny dekoracyjne, obowiązkowo sprawdzajmy czy są one dobrze zabezpieczone przed spadkami temperatur. Warto jest co jakiś czas sprawdzać czy ich osłony spełniają swoje zadanie. Przy intensywnych opadach śniegu dobrze jest otrzepywać rośliny iglaste, gdyż mogą one ulec uszkodzeniu.

Gdy temperatury przez dłuższy czas są dodatnie, dobrze jest co jakiś czas podlewać rośliny zimozielone (na przykład różaneczniki, ostrokrzewy, bukszpany czy mahonie). Ich niezdrowy wygląd wynika z faktu, że tracą one wodę przez igły i liście, a podczas silnych mrozów nie mogą pobrać jej z gleby.

Styczeń to dobry czas, żeby wysiać i wystawić na działanie niskich temperatur niektóre byliny (zaliczamy do nich między innymi chabry wielkogłówkowe, orliki, ostnice, dzwonek dalmatyński, dzwonek drobny, ciemiernik biały, tojad mocny, pierwiosnki, jeżówkę purpurową). Jest to ważne, gdyż rośliny te mogą wykiełkować dopiero po przemrożeniu.

Warzywa w styczniu – przechowywanie i planowanie ogrodu warzywnego

Jeżeli przechowujemy warzywa korzeniowe, pamiętajmy, żeby regularnie je przeglądać. Warzywa, które zostały zaatakowane przez pleśń należy natychmiast wyrzucić. W przeciwnym wypadku może ona zainfekować całe nasze zimowe zapasy. Pamiętajmy, że temperatura przechowywania warzyw nie może być wyższa niż 4 stopnie Celsjusza. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko gnicia. Styczeń to także dobry czas na zaplanowanie ogrodu warzywnego i zakup niezbędnych nam nasion.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.