Wiadomości z Katowic

Protest egzaminatorów WORD. Egzaminy na prawo jazdy odwoływane

  • Dodano: 2022-09-14 18:00

To kolejna odsłona strajku egzaminatorów WORD, który trwa już od lipca. W poniedziałek wznowiono protesty. Egzaminy odwoływane są w Katowicach, a także innych oddziałach śląskiego WORD-u.

Strajk WORD w Katowicach i oddziałach terenowych

Wakacje nie były dobrym czasem dla osób, które chciały zdać egzamin na prawo jazdy. Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego strajkują już od lipca, a od poniedziałku odbywa się kolejna tura protestów. Na czym polega strajk? Egzaminatorzy nie przychodzą do pracy, biorą urlopy lub zwolnienia lekarskie, co skutkuje niemożliwością odbycia egzaminów na prawo jazdy. Pracownicy WORD-u wyrażali swoje niezadowolenie już w 2021 roku, kiedy na stronie Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów powstała petycja w sprawie zmiany rozporządzenia, które reguluje wynagrodzenia tej grupy zawodowej.

Jakie są postulaty egzaminatorów?

Strajki egzaminatorów WORD są reakcją na brak zmian w rozporządzeniu z 11 października 2007 roku w sprawie warunków wynagrodzenia dla osób egzaminujących nowych kierowców.

Tak się składa, że ten akt prawny w swojej formie jest niezmieniony od 13 lat – pisali pod petycją z 2021 roku organizatorzy z Komitetu Egzaminatorów. - Wyobraźcie sobie! Wasze pensje pozostają niezmienione od stycznia 2008 roku.
Wbrew stereotypowym opiniom, egzaminator ma stałe wynagrodzenie wynikające z tabeli wynagrodzeń zawartej w Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców w związku z art. 121 pkt 2) ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tak, są tam stosowane tzw. “widełki płacowe” , ale nawet uwzględniając ich najwyższy poziom /dotyczy to tylko niektórych ośrodków egzaminowania/, egzaminator obecnie zarabia na poziomie zawodów niewymagających specjalnych kwalifikacji.

Strajkujący domagają się podniesienia minimalnego wynagradzania do 6000 złotych netto i likwidacji widełek oraz dodatku zadaniowego. Postulują także utworzenie funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Dodatkowo protestujący chcą zmian w samej strukturze egzaminu. Według egzaminatorów jest ona archaiczna i przyczynia się do pewnego rodzaju automatyzmu oraz pokrzywdzenia tych kandydatów, którzy są dobrze przygotowani, ale zapomną na przykład włączyć kierunkowskaz przy parkowaniu. Według organizatorów niejednokrotnie dochodzi też do sytuacji, w której za kierownicę siadają młodzi kierowcy, tuż po egzaminie, którzy później często przyczyniają się do wypadków na drogach.

Odwołane egzaminy na Śląsku

Jeszcze 13 września Stowarzyszenie Dyrektorów WORD poinformowało portal next.gazeta.pl, że na 47 ośrodków w kraju, w 27 placówkach egzaminy odbywają się bez zakłóceń. Protest jednak nie pozostał bez konsekwencji. W Częstochowie zostały przeprowadzone tylko egzaminy teoretyczne, natomiast w Bielsku-Białej egzaminy nie odbywają się w ogóle (oficjalnym powodem są trwające 3 dni warsztaty). Według dostępnych danych, w Dąbrowie Górniczej pierwszego dnia protestu odwołano aż 32 egzaminy, a w Bytomiu łącznie 26. W Katowicach był to tylko jeden egzamin, na kategorię „A” oraz „BE”, natomiast nie ma dostępu do szczegółowych danych odnośnie odwołanych egzaminów w oddziałach katowickiego WORD-u w dniach następnych, ponieważ placówka nie zdecydowała się ich udostępnić. Według Wojciecha Duszy z Komitetu Egzaminatorów RP, protest z dnia na dzień ma przybierać na sile. Jak zapowiada, egzaminy nie odbędą się w większości ośrodków w kraju.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również