Wiadomości z Katowic

Tour de Pologne 2021: Miastami etapowymi będą m.in. Bielsko-Biała, Katowice oraz Zabrze

  • Dodano: 2021-05-22 12:45

Czesław Lang zaprezentował w studiu TVP Sport trasę 78. Tour de Pologne UCI World Tour, który w tym roku potrwa od 9 do 15 sierpnia. Miastami etapowymi 78. TdP będą Bielsko-Biała oraz Katowice, w których usytuowane zostaną mety etapów, oraz Zabrze, gdzie wyznaczono start ostatniego etapu. 

Tegoroczne zmagania w Tour de Pologne UCI World Tour kolarze rozpoczną 9 sierpnia w Lublinie. Wielkie ściganie zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. 

– Zaproponowaliśmy kilka zmian w porównaniu do ostatnich lat. Pierwsza to trasa – podkreśla dyrektor generalny firmy Lang Team.

W tym roku trasa Tour de Pologne będzie wiodła w większości drogami południowo-wschodniej Polski, choć oczywiście kolarze zawitają także do województwa śląskiego. W naszym regionie rozegrane zostaną dwa etapy: do Bielska-Białej i jazda indywidualna na czas w Katowicach, a z Zabrza barwny zawodowy peleton wyruszy do ostatniego etapu do Krakowa. 


Tour de Pologne 2021 - trasa wyścigu

  • 9 sierpnia - 1. etap Lublin - Chełm (216,4 km)
  • 10 sierpnia - 2. etap Zamość - Przemyśl (200,8 km)
  • 11 sierpnia - 3. etap Sanok - Rzeszów (226,4 km)
  • 12 sierpnia - 4. etap Tarnów - Bukivina Resort (160,5 km)
  • 13 sierpnia - 5. etap Chochołów, Czarny Dunajec - Bielsko-Biała (172,9 km)
  • 14 sierpnia - 6. etap Katowice - Katowice (17,9 km - jazda indywidualna na czas)
  • 15 sierpnia - 7. etap Zabrze - Kraków (145,1 km)


1. etap Lublin - Chełm (216,4 km)

Początek zmagań zaplanowano na Lubelszczyźnie. Kolarze pojadą z Lublina do Chełma przez Roztocze. 

2. etap Zamość - Przemyśl (200,8 km)

Drugi etap może pretendować do miana królewskiego. Start z perły polskiego renesansu – Zamościa, a finisz w Przemyślu, jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Trasa wiedzie m.in. przez Kalwarię Pacławską, gdzie zostanie rozegrana górska premia. Sam finisz usytuowany został na podjeździe, którego nachylenie sięga 13–15 procent. 

– Ten etap prawdopodobnie ustawi klasyfikację generalną, ale jeszcze nie przesądzi o losach wyścigu, bo dalej też jest sporo trudności – zaznacza Czesław Lang.

3. etap Sanok - Rzeszów (226,4 km)

Trzeci etap zacznie się w Sanoku, a kolarze przejadą m.in. przez Solinę, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Kalwarię Pacławską, Łańcut. Finisz zostanie rozegrany na ulicach Rzeszowa. 

4. etap Tarnów - Bukivina Resort (160,5 km)

Natomiast start czwartego odcinka będzie w Tarnowie. Malownicza trasa prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec. Peleton przejedzie przez Krościenko, Łapszankę i dotrze do finiszu na dobrze znanym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej przy Bukovina Resort.

5. etap Chochołów, Czarny Dunajec - Bielsko-Biała (172,9 km)

Piąty dzień rywalizacji to start z Chochołowa, gminy Czarny Dunajec i jazda do Bielska-Białej. Zanim peleton dojedzie do ciekawej końcówki na ulicach miasta, wcześniej przejedzie przez Babią Górę, Przegibek i Kocierz. 

6. etap Katowice - Katowice (17,9 km - jazda indywidualna na czas)

Szósty etap to niespełna 18-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach, która na pewno będzie miała wpływ na klasyfikację generalną.

7. etap Zabrze - Kraków (145,1 km)

Wielki finał, to siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa i finisz przy Błoniach. Tam poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour.


78. Tour de Pologne UCI World Tour

Organizatorzy TdP w tym roku stawiają mocno na innowacyjność. Partnerem wyścigu została belgijska firma Boplan, która opracowała nowatorskie systemy zabezpieczeń.

– Nowa trasa to jedno, ale stawiamy też mocno na innowacyjność. Partnerem wyścigu została belgijska firma Boplan, która opracowała nowatorskie systemy zabezpieczeń. Sprawdziły się już podczas belgijskich klasyków rangi World Tour, a nasz narodowy wyścig będzie pierwszą imprezą etapową tego prestiżowego cyklu, która wykorzysta innowacyjne bandy, bariery i inne rozwiązania marki Boplan. Możliwe jest to dzięki wsparciu naszego partnera, firmy Drutex, największego producenta okien w Polsce, która pomoże nam logistycznie przeprowadzić tę operację – mówi Czesław Lang.


W wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z "dzikimi kartami"

W wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z "dzikimi kartami", w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Przy okazji 2. etapu w Arłamowie odbędzie się też ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży.

78 Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie. Sygnał wyprodukuje Telewizja Polska wspólnie z francuską firmą Atlantic Media. 

– Kibice zobaczą około pięciu godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. W naszym kraju wyścig będzie można oglądać w TVP Sport i TVP 1, ale planowana jest też transmisja do wielu krajów z całego świata – zaznacza wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również