Wiadomości z Katowic

Wiosenne pożary. Wypalanie traw jest nielegalne i niebezpieczne!

  • Dodano: 2025-03-12 10:30, aktualizacja: 2025-03-12 11:48

Wiosenne wypalanie traw to nie tylko nielegalny proceder, ale i poważne zagrożenie dla życia, zdrowia oraz środowiska. Policja apeluje o rozsądek – takie działania mogą prowadzić do katastrofalnych pożarów i surowych kar.

Policja ostrzega przed niebezpieczeństwem

Wiosną na terenie kraju ponownie pojawia się problem wypalania traw i pozostałości po zbiorach. To nie tylko nielegalna, ale i niebezpieczna praktyka, która może prowadzić do poważnych pożarów. Wypalanie traw zagraża życiu i zdrowiu ludzi, zwierząt oraz środowisku. Ogień może szybko wymknąć się spod kontroli, a w przypadku nagłej zmiany kierunku wiatru rozprzestrzenić się na lasy, domy czy zakłady przemysłowe.

Zagrożenia pożarowe i prawne konsekwencje

Wypalanie traw może również prowadzić do ograniczenia widoczności na drogach, stanowiąc zagrożenie dla kierowców. Dym z pożarów stwarza realne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Warto wiedzieć, że taka działalność jest zabroniona przez prawo, a osoby ją wykonujące muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i Kodeksem wykroczeń, za wypalanie traw grozi kara grzywny, aresztu lub nawet pozbawienia wolności. W przypadku doprowadzenia do wielkiego pożaru, sprawca może zostać skazany na karę pozbawienia wolności do 15 lat.

Wypalanie traw grozi karą i poważnymi konsekwencjami

Zwalczanie powyższego procederu stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego jest jednym z zadań Policji, która na mocy art. 2 ustawy o Policji (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 145 z późń. zm.) obowiązana jest do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja z urzędu reagować będzie na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa.

Zakazy określają następujące przepisy prawa: 

  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2024 r. poz. 1478, 1940.) art. 124. 1. "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzecinowisk i szuwarów"
  • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodek wykroczeń (Dz.U. z 2023 r. poz. 2119, z późn. zm.). Art. 82 § 1 pkt 1 „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany”. Art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U z 2024 r. poz, 17 t.j.). Sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 2 do 15 lat.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Zanim podpalisz, zastanów się, czy nie naruszasz obowiązującego porządku prawnego, a także czy nie narażasz życia swojego i innych ludzi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również