Wiadomości z Katowic

Wizyta przedstawiciela Walonii

  • Dodano: 2015-03-27 07:45, aktualizacja: 2015-03-27 10:19
O współpracy Województwa Śląskiego z Regionem Walonii i Wspólnotą Francuską Belgii rozmawiał 25 marca z Franckiem Pezzą, Delegatem Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie członek Zarządu Kazimierz Karolczak.
 
 
 
Podczas spotkania omówiono stan realizacji projektów realizowanych w ramach aktualnego programu wykonawczego na lata 2014-2016.
 
Samorząd Województwa Śląskiego zaangażowany jest aktualnie w trzy projekty. Dotyczą one wymiany doświadczeń w rekultywacji terenów poprzemysłowych, ochrony i waloryzacji dziedzictwa przemysłu górniczego oraz pomocy w staraniach o uzyskanie statusu obiektu uznanego za światowe dziedzictwo UNESCO.
 
W czasie rozmowy wspomniano także inne projekty realizowane przez instytucje z województwa śląskiego, m.in. współpracę uczelni wyższych, współpracę w dziedzinie kultury, a w szczególności projekt klas frankofońskich na Śląsku realizowany przy wsparciu Przedstawicielstwa Dyplomatycznego Walonia-Bruksela w Warszawie.
 
„Projekt klas frankofońskich pozwala na zbliżenie kulturowe obu społeczności, mam nadzieję, że nauka języka przyczyni się do przekształcenia w przyszłości tych kontaktów także w relacje gospodarcze” – powiedział Kazimierz Karolczak.
 
Delegatowi towarzyszyli Solenne Visart, dyrektor Departamentu ds. współpracy z Polską w biurze Walonii i Wspólnoty Francuskiej Belgii oraz Martin Michelet, minister, zastępca szefa Misji w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie.
 
 
 
Franck Pezza ukończył filologię francuską. Zdobył z wyróżnieniem dyplom DEA w zakresie stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej. Delegatem Walonii-Brukseli w Warszawie jest od 1 września 2012. Jego funkcje obejmują Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę.
 
Wcześniej był nauczycielem języka francuskiego, pracował m.in. w Instytucie Francuskim w Pradze, w przedstawicielstwach Walonia-Bruksela, m.in. w Bukareszcie i w Pradze oraz w instytucjach promujących kulturę belgijską w Ameryce Południowej. Przed objęciem placówki w Polsce był delegatem w Hanoi w Wietnamie.
 
W Belgii, która jest krajem federalnym, obok rządu centralnego poszczególne regiony, w tym Walonia czy Flandria, mają swój rząd, jak i swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą, niezależnie od przedstawicielstw belgijskich. Stanowisko „delegate” przypisane jest osobie sprawującej de facto funkcję ambasadora.
 
Województwo Śląskie jest jednym z kilku polskich regionów, które od 1999 r. współpracują z Regionem Walonii. Wspólne projekty realizowane są w ramach trzyletnich Programów wykonawczych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.