Jesienne chłody, zimowe mrozy, a często także pierwsze miesiące wiosny, to czas, który dla właścicieli domów oznacza konieczność poniesienia znacznych kosztów. Ogrzanie domu i zapewnienie niezbędnego dla normalnej egzystencji komfortu termicznego nie jest zadaniem prostym i często potrafi przyprawić o ból głowy. Jaką metodę ogrzewania wybrać, by skutecznie pogodzić wygodę z oszczędnością?
Wygodnie i tanio?
Współczesne technologie grzewcze oferują imponujący wybór możliwości. Elektryczność, olej, gaz, czy może paliwa tradycyjne, takie jak węgiel lub drewno? Co wybrać? Mnogość możliwości nie ułatwia podjęcia decyzji, przede wszystkim jednak powinniśmy zapoznać się z opcjami, które są dostępne w naszej lokalizacji. Prąd elektryczny jest wprawdzie wszędzie, jednak nawet inwestując w piece akumulacyjne i korzystając z tańszych taryf, możemy z dużą pewnością stwierdzić, że ta metoda się nie sprawdzi. Jest wygodnie, ale też drogo, a planowane podwyżki sprawią, że będzie jeszcze drożej, przez co trudno ten sposób traktować jako podstawowe źródło ogrzewania.
Równie wygodnym sposobem ogrzewania wydaje się olej opałowy lub gaz. Ten ostatni może być dostarczany za pomocą miejskiej sieci przesyłowej lub też być magazynowany, podobnie jak olej, w dedykowanych do tego celu zbiornikach umieszczonych w granicach działki. W granicach, ale nie w dowolnym miejscu. Lokalizacja zbiornika jest ściśle regulowana przepisami, co szczególnie w przypadku mniejszych posesji może stanowić istotny problem. Nie bez znaczenia jest też kwestia kosztów. Zakup i montaż instalacji to niemały wydatek, jeśli natomiast korzystamy z komunalnej sieci gazowej, to będziemy musieli pogodzić się nie tylko z wysokim kosztem paliwa, ale też wysokimi opłatami abonamentowymi.
Lider w kategorii opału
Może zatem warto zrezygnować z wygody na rzecz ekonomii i spojrzeć w stronę węgla kamiennego? Ten rodzaj opału przez długie lata był liderem w polskich gospodarstwach domowych. Łatwo dostępny, wydajny i stosunkowo niedrogi szybko zdobył popularność. Dziś, kiedy przemysł wydobywczy boryka się z trudnościami rynkowymi, węgiel kamienny nie jest już tak atrakcyjny. Nie bez znaczenia jest też kwestia uciążliwego magazynowania, wszechobecnego brudu i pracochłonnej obsługi. To właśnie w tym miejscu na scenę wkracza ekogroszek. Wytwarzany z węgla o najwyższej jakości posiada wszystkie jego zalety, a przy tym pozbawiony jest dokuczliwych wad. Wartość opałowa sięgająca 30.00 MJ/kg sprawia, że paliwo to jest nadzwyczaj efektywne, a niska zawartość substancji toksycznych jest równoznaczna z dbałością o środowisko. A co z wygodą?
Ekogroszek dostępny jest zarówno luzem i w takim przypadku zostaje dostarczony do klienta w big bagach, jak i w wygodnej formie workowanej. Koniec z brudnymi piwnicami i kotłowniami, paliwo przechowywane jest w wygodnych i ekologicznych workach, które znakomicie ułatwiają też załadunek pieca. Nowoczesne kotły wyposażone w zasobniki sprawiają, że proces palenia jedynie w minimalnym stopniu angażuje użytkownika. Nie jest konieczne częste dorzucanie upału, większość prac sprowadza się do czynności kontrolnych i serwisowych. Jest tanio, efektywnie, czysto i ekologicznie. Polecamy!