Wiadomości z Katowic

XIII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów"

  • Dodano: 2019-07-24 13:45, aktualizacja: 2019-07-30 11:43

W 2005 roku, powołując do życia Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”, Ewa Pawlik-Żmudzińska napisała: Teraz Katowice mogą poszczycić się zdobyczami Wielkiej Muzyki, jaka przede wszystkim emanuje z kuźni talentów, obecnej Akademii Muzycznej, której zaczątkiem było Śląskie Konserwatorium Muzyczne. Jej zawdzięczamy plejadę znakomitości wykształconych w Katowicach, które wzbogaciły Polskę i Europę, czyniąc z Katowic Miasto Muzyki. Trzeba o tym przypominać, zwłaszcza teraz, gdy komercjalizacja sztuki zalewa naszą rzeczywistość, spychając na margines nawet najbardziej cenne osiągnięcia narodowej muzyki...

Po dwóch latach przerwy powraca do kalendarza koncertowego Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”. Siedem koncertów pomiędzy 20 a 31 sierpnia, które odbędą się w Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej i Bazylice oo. Franciszkanów, to występy młodych wirtuozów, zespołów kameralnych i orkiestra na finał – tak w skrócie można opisać tegoroczny festiwal.

Inauguracja przyniesie emanację wirtuozerii i pokaz umiejętności tych, którzy błyszczą swoim talentem – Michał Orlik to 18-letni wirtuoz skrzypiec, który z godną podziwu odwagą sięga do najtrudniejszego repertuaru, saksofonista Łukasz Dyczko to zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków 2016, a flecistka Marta Chlebicka jest zdobywczynią tytułu „Młody Muzyk Roku 2018”.

Pokaz kameralistyki stanie się udziałem ambitnego i już utytułowanego duetu, który tworzą Bartłomiej Fraś i Gabriela Stanisz, wychowankowie katowickiej Akademii Muzycznej.

Wyjątkową formę będzie miał koncert „Portret młodego artysty” z udziałem Szymona Mechlińskiego, który należy do najciekawszych osobowości wśród młodych polskich wokalistów. W kwietniu został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura i otrzymał na nim nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Katowice. Wystąpi w duecie z Aleksandrem Chodackim, laureatem nagrody dla najlepszego pianisty podczas X Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie.

W dwóch festiwalowych koncertach razem z młodymi artystami wystąpią ich pedagodzy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i zarazem wybitni artyści – pianistka Beata Bilińska i klarnecista Roman Widaszek, którzy zarekomendują publiczności swoich najlepszych wychowanków.

Znakiem czasu stanie się koncert „Etno Ślōnsk” z udziałem zespołu Etnos Ensemble, który imponuje aktywnością koncertową, ilością pomysłów i kreatywnością. Tym razem w koncercie dedykowanym 100. rocznicy Powstań Śląskich zagra nie tylko aranżacje swoich ulubionych repertuarowych motywów, ale improwizował będzie na tematy pieśni powstańczych i śląskich melodii ludowych.

W koncercie finałowym, w panewnickiej Bazylice oo. Franciszkanów, pod dyrekcją Wojciecha Wantuloka zagra 36-osobowa Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która rozwija swoją działalność pod kierownictwem artystycznym prof. Stanisława Dziewiora.

IPiUM Silesia zaprasza na gorący muzyką koniec lata i spotkania z młodymi artystami!

XIII Ogólnopolski Festiwal Promocyjny "Sierpień Talentów"
Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również