Wiadomości z Katowic

Za nami centralne obchody Święta Policji w Katowicach [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-07-25 10:15

Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk nieprzypadkowo podjął decyzję, że centralne obchody Święta Policji odbędą się w tym roku w stolicy województwa śląskiego, w Katowicach. W 2022 roku przypada bowiem 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenie autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej, strzegła Policja Województwa Śląskiego. Dlatego też w minioną sobotę w Katowicach, na Placu Sławika i Antalla, zebrali się policjanci reprezentujący wszystkie garnizony i formacje w kraju.

Święto Policji 2022

Policja Województwa Śląskiego była doskonale wyszkoloną formacją, licząca 10 procent stanu osobowego wszystkich sił policyjnych całej II Rzeczypospolitej i odgrywała ważną rolę w kraju ze względu m.in. na znaczenie gospodarcze Śląska w Państwie Polskim. Podczas wojny obronnej 1939 roku, policjanci województwa śląskiego bronili mężnie swojej ojczyzny, a do legendy śląskiego września przeszły walki o strategiczne przedsiębiorstwa, podczas których wykazali się wyjątkowym męstwem. Niestety, po 17 września podzielili oni los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, którym niedane już było powrócić do kraju.

Dlatego też doceniając działania funkcjonariuszy ziemi śląskiej, ich wkład w budowanie fundamentów współczesnej formacji oraz jednocześnie chcąc upamiętnić trud i wysiłek wszystkich, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podjął decyzję, że centralne obchody Święta Policji odbędą się w tym roku w stolicy województwa śląskiego, w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się 23 lipca od złożenia wspólnego wieńca przy Pomniku Powstańców Śląskich. Kwiaty złożyli: Wojewoda Śląski, Prezydent Miasta Katowice oraz Komendant Główny Policji i Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Poprzez ten symboliczny gest upamiętniono Powstańców Śląskich, wśród których liczną reprezentacją byli policjanci województwa śląskiego.

O godz. 10.00 w Katowicach, na Placu Sławika i Antalla, uroczystości rozpoczęły się od przeglądu pododdziałów Policji, którego dokonał Prezydent Andrzej Duda w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka. Następnie gospodarz uroczystości powitał zaproszonych gości, na czele z Prezydentem RP. Szef polskiej Policji podziękował Prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz ministrom, parlamentarzystom, wojewodzie śląskiemu, marszałkowi województwa, przedstawicielom związków zawodowych, duchowieństwa oraz reprezentantom świata nauki, medycyny, kultury i sportu za przyjęcie zaproszenia.

Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej, minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich ofiar konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Stopnie generalskie dla 6 oficerów

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie 6 oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable.

Nowymi nadinspektorami polskiej Policji zostali:

  • Adam CIEŚLAK – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości;
  • Waldemar WOŁOWIEC – Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu;
  • Dariusz MATUSIAK – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie;
  • Jarosław PASTERSKI – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim;
  • Dariusz ZIĘBA – Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA;
  • Iwona KLONOWSKA – Komendant Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Po wręczeniu nominacji generalskich, Prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant Główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - co jest wyróżnieniem i podziękowaniem dla całej formacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w asyście Komendanta Głównego Policji, wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi, w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Następnie przyszedł czas na promocję oficerską absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. 

Laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” statuetki oraz listy gratulacyjne wręczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którą przyjął ich przełożony - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.

Do zebranych na uroczystości zwrócił się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu wyraził słowa podziękowania, skierowane do wszystkich polskich policjantów:

Dziękuję za ofiarność w służbie dla Rzeczpospolitej. Dziękuje Wam za ten wasz codzienny trud służby dla rodaków, dla nas wszystkich, dla Polski. Dziękuję Wam za niezwykle godne i profesjonalne reprezentowanie nas poza granicami, wszędzie tam, gdzie wykonujecie swoją służbę, skierowani przez Rzeczpospolitą, jak choćby na Litwę.

Dziękuję także za ciągłe utrzymywany stan gotowości, podwyższonej w związku z falą uchodźców z Ukrainy, w związku ze wszystkimi potencjalnymi i realnym zagrożeniami, wynikającymi z tego, że tuż za naszą granicą toczy się wojna.

Głos zabrał także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, który ocenił działanie polskiej Policji:

Służby państwowe, wszystkie struktury państwa polskiego, zdają egzamin ze skutecznego działania. Polska Policja ten egzamin zdaje znakomicie. Wspaniale. Z realnymi, niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami. To dzięki Wam, to Wy razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej, razem z żołnierzami Wojska Polskiego, ramię w ramię obroniliście integralność naszej wschodniej granicy, naszej granicy z Białorusią.

Gdy honorowi goście wygłosili swoje przemówienia, odbyła się defilada, po której dowódca uroczystości  złożył Prezydentowi RP meldunek o jej zakończeniu.

Po apelu, dalsza część centralnych obchodów Święta Policji przeniosła się do Gliwic. Tam najpierw odbył się piknik rodzinny, a o 15.00, na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, został rozegrany mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami polskiej i rumuńskiej Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również