Wiadomości z Katowic

"Zapory Życia" w Katowicach

  • Dodano: 2024-04-02 08:45, aktualizacja: 2024-04-02 08:54

Katowiccy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w Katowicach, przeprowadzili akcję profilaktyczną pn. „Zapory Życia”. Akcja skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego, w celu podnoszenia świadomości zagrożeń, wynikających z niezachowania należytej ostrożności oraz nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych.

Akcja "Zapory Życia" w Katowicach

Katowickich profilaktyków wraz z funkcjonariuszami Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach można było spotkać na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Słonecznikowej w Katowicach. Jest to jedno z miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowo-drogowych tj. wjazd za sygnalizator przy dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych oraz prób wymijania opuszczonych rogatek. Mundurowi za wzorowe postawy wśród pieszych i kierowców nagradzali ich, wręczając im elementy odblaskowe oraz breloki.

Działania profilaktyczno-edukacyjne, które prowadzą mundurowi, mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo kierujących, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego oraz kolejowego. Dzięki takim działaniom uczestnicy ruchu drogowego dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych, a także, że ich decyzje wpływają na bezpieczeństwo innych. Przypominają, jakie wykroczenia popełniane są w rejonie przejazdów kolejowych. Do najczęściej występujących zalicza się naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały. Jest to czyn, za który grozi grzywna w wysokości 2 tys. zł, przepis ten dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że na słupkach, na których znajdują się rogatki, naklejona jest żółta naklejka, która zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, oraz numery telefonów alarmowych, pod które należy zgłaszać uszkodzenie i awarie infrastruktury kolejowej, bądź sytuacje alarmowe zagrażające zdrowiu i życiu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również