Prace na ul. Warszawskiej idą pełną parą. Coraz bardziej widać, jak będzie wyglądać efekt finalny. Ostatnio pojawiły się już drzewa. Czy to oznacza rychły koniec prac?
Na ul. Warszawskiej pojawiły się właśnie pierwsze drzewa. Łącznie ma ich tu być niemal 70. Do połowy maja mają się pojawić wszystkie drzewa wysokie – czyli 33 klony polne 'Elsrijk'. Obecnie sukcesywnie pojawiają się na miejscu. Sadzenie drzew to proces, który zajmuje sporo czasu, szczególnie w takim miejscu, gdzie znajdują się okablowania i trakcja tramwajowa. Choć obecność drzew nie oznacza, że prace zakończą się lada dzień, to jednak jest to już bardzo wyraźna oznaka, że projekt zmierza ku końcowi i już latem będzie można cieszyć się z kolejnego miejsca z zielenią w mieście.
Projekt Zielona Warszawska wszedł w nową fazę. Teraz, kiedy te pierwsze drzewa się pojawiają, widać, jak to będzie wyglądać po zakończeniu prac. Ilość zieleni w tym miejscu znacząco się zwiększy, ulica zyska zupełnie inny charakter. Bardzo się cieszę, że już niedługo mieszkańcy będą mieć kolejne miejsce w centrum miasta pełne zieleni – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Reprezentacyjny deptak pełen zieleni
Ul. Warszawska ma być jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w naszym mieście. Jej wygląd nawiązywać będzie do historycznych rozwiązań, które były tu obecne w XIX i na początku XX wieku. Poszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych. Łącznie pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, aż 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnączy. Ulica będzie podzielona na trzy sektory. W każdym z nich będzie inny rodzaj roślinności. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli podziwiać wiele gatunków roślin, m.in. różę Aspirin, Salsa czy Rote Hannover, irgę Dammera. Z bylin można wymienić takie gatunki, jak: liliowiec, barwinek pospolity, tawułkę, rozplenicę japońską. Przykłady pnącz to dwa rodzaje bluszczu pospolitego i hortensja pnąca.
Koszt zazielenienia ul. Warszawskiej to 19 mln zł. Koniec prac jest przewidziany na lipiec. Wśród działań, które obecnie są wykonywane, można wymienić m.in. tworzenie kanalizacji kablowej, korytowanie pod warstwy konstrukcyjne czy układanie podbudowy pod konstrukcje nawierzchni ciągu pieszego. Jednym z bardziej widocznych elementów jest korytowanie klombów – w wielu miejscach już widać ich obramowanie. Nawożona jest do nich ziemia. Cały czas układane i fugowane są także płyty granitowe i kostka – po części z nich mieszkańcy już mogą wygodnie chodzić.
Zakład Zieleni Miejskiej oprócz zazielenienia ul. Warszawskiej prowadzi także wiele innych inwestycji, dzięki którym mieszkańcy zyskają nowe miejsca do wypoczynku i rekreacji. Wśród nich można wymienić rewitalizację Stargańca, budowę i modernizację czterech parków czy rewitalizację stawu Kozubek.