Wiadomości z Katowic

Zmiana stawek za parkowanie w Katowicach. Sprawdź, co jeszcze się zmieni!

 • Dodano: 2023-06-02 12:30

W Katowicach trwają przygotowania do wielkich zmian w polityce parkingowej. Rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania, wydzielenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania czy „Parkingowa Karta Mieszkańca” to tylko niektóre nowości, z którymi muszą liczyć się mieszkańcy oraz osoby dojeżdżające m.in. do pracy w Katowicach. Sprawdź, co jeszcze ulegnie zmianie!

Parkowanie w Katowicach – co się zmieni?

Katowice przygotowują się do zmian w polityce parkingowej. Wydzielona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmie ścisłe centrum miasta. Strefa Płatnego Parkowania zostanie z kolei rozszerzona i będzie obowiązywać na obrzeżach centrum, w części Koszutki, osiedla Paderewskiego oraz Zawodzia. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na poniższej mapce.

Zmiany dotyczyć będą także mieszkańców Katowic. Katowiczanie otrzymają „Parkingową Kartę Mieszkańca”, która uprawni ich do parkowania w całej Strefie Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (w zależności od tego, dla której strefy zostanie wydana karta). Zmiany mają służyć osobom zamieszkującym Katowice. Do tej pory mogli oni bezpłatnie parkować jedynie na dwóch wybranych ulicach. 

Dla mieszkańców wprowadzona zostanie także opłata abonamentowa, która ma mieć wymiar symboliczny. Osoby zameldowane w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania będą musiały uiścić opłatę w wysokości 20 zł za miesiąc lub 50 zł za kwartał. Opłaty dla osób zamieszkujących Strefę Płatnego Parkowania wyniosą 10 zł za miesiąc oraz 25 zł za kwartał.

Do najważniejszych zmian związanych z polityką parkingową zaliczyć można także wysokość opłat za postoje. Jeśli rada miasta przyjmie uchwałę, koszty będą wyglądały następująco:

Strefa Płatnego Parkowania 

 • 2 zł  za postój do 30 minut,
 • 4 zł za postój trwający od 30 minut do 1 godziny,
 • 4,80 zł za drugą rozpoczętą godzinę postoju,
 • 5,60 zł za trzecią rozpoczętą godzinę postoju,
 • 4,00 zł za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju.

Opłaty będą obowiązywały od poniedziałku do soboty, w godzinach 7:00-17:00.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania

 • 3 zł za postój do 30 minut,
 • 6 zł za postój trwający od 30 minut do 1 godziny,
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju,
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju,
 • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Opłaty będą obowiązywały od poniedziałku do soboty (wyłączając soboty ustawowo wolne od pracy), w godzinach 7:00-17:00.

Dostosowanie infrastruktury do zmian

Projekt uchwały w tej sprawie został już przygotowany. W związku z przygotowaniami do wprowadzenia zmian nowe elementy można dostrzec także w zmieniającej się infrastrukturze. W mieście pojawiło się już około 100 nowych parkometrów, a to jeszcze nie koniec. 

W obu Strefach Płatnego Parkowania przybędzie jeszcze 250 urządzeń. Niezbędny jest także montaż znaków pionowych i poziomych. Łączny koszt instalacji parkometrów wraz z niezbędnym do ich pracy oprogramowaniem oraz montażu oznakowania to 9 420 799,56 zł brutto.

Czemu mają służyć zmiany w polityce parkingowej?

Zmiany w polityce parkingowej mają na celu zmniejszenie korków w godzinach szczytu, co z kolei ma przełożyć się na mniejszą ilość spalin, ograniczenie hałasu oraz zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Zmiany mają także zmniejszyć liczbę parkujących samochodów spoza miasta, dzięki czemu Katowiczanom łatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu miejsca ich zamieszkania.

Prezydent miasta informuje, że kładziony jest nacisk na transport zrównoważony.

– Wybudowaliśmy centra przesiadkowe, rozbudowujemy sieć dróg rowerowych, wymieniamy tabor autobusowy na komfortowy i ekologiczny, a także stawiamy na rozwój sieci tramwajowej. Kolejnym elementem jest też zmiana polityki parkingowej, by w efekcie ruch w mieście był płynniejszy – przekazał Marcin Krupa, prezydent Katowic poprzez media społecznościowe.

Co sądzicie o zbliżających się zmianach?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również