Wiadomości z Katowic

ZTM bije rekord sprzedaży! Pasażerowie chętniej wybierają komunikację miejską

  • Dodano: 2025-07-25 09:15

Na Śląsku i Zagłębiu rośnie popularność komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Metropolitalnego podsumował sprzedaż biletów w pierwszym półroczu 2025 r. Odnotowano wzrost o ponad 6 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku

Komunikacja miejska w GZM zyskuje pasażerów

Zarząd Transportu Metropolitalnego podsumował wyniki sprzedaży biletów za pierwsze sześć miesięcy 2025 roku. W porównaniu do tego samego okresu 2024 r. sprzedaż wzrosła o ponad 6%, z 19,4 mln do 20,7 mln biletów.

- Analiza wykazała tendencję rosnącą. Od stycznia do czerwca 2024 r. sprzedaliśmy ok. 19,4 mln biletów, a w pierwszym półroczu tego roku było to już ok. 20,7 mln biletów – wskazuje dyrektor ZTM Michał Wadowski.  – To więcej o ponad 6 proc. – dodaje Michał Wadowski.

Rekordowy wzrost biletów dobowych i Metrobiletów 24 h

Największy wzrost sprzedaży ZTM odnotował wśród biletów Dziennych i Metrobiletów 24 h. Ten pierwszy to bilet ważny na całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM do godziny 23:59 (przez jeden „dzień kalendarzowy"). Ten drugi to bilet również ważny na całej sieci w komunikacji miejskiej Transport GZM, ale przez 24 godziny i dodatkowo upoważnia do podróży na liniach kolejowych obsługiwanych przez Koleje Śląskie i POLREGIO na obszarze GZM oraz na odcinku linii kolejowej Tarnowskie Góry – Siewierz. Sprzedaż biletów Dziennych wzrosła o prawie 70 proc. (do prawie 160 tys. sztuk biletów), a Metrobiletów 24 h o ponad 90 proc. (do prawie 9,5 tys. sztuk biletów).

Coraz więcej biletów kupowanych w aplikacji

Dane ZTM mówią także wiele o zmieniających się nawykach pasażerów dotyczących miejsc, gdzie kupują oni bilety. Porównując ze sobą pierwsze 6 miesięcy roku 2024 i 2025, coraz popularniejszymi kanałami sprzedaży stają się aplikacja Transport GZM (wzrost o ok. 40 proc.), biletomaty (wzrost o ok. 37 proc.) oraz kasowniki w autobusach, tramwajach i trolejbusach (wzrost o ok. 11 proc.). Na znaczeniu stracił z kolei portal internetowy (spadek o ok. 17%) oraz kioski (spadek o ok. 8 proc.).

– Naszą szczególną uwagę zwraca aplikacja Transport GZM. Już prawie połowa wartości wszystkich sprzedawanych biletów, bo ok. 46 proc., pochodzi właśnie z tego źródła. To cieszy podwójnie, bo Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przywiązuje dużą wagę i podejmuje wiele prac na rzecz tego, aby aplikacja była coraz bardziej przyjazna użytkownikom – przyznaje Michał Wadowski.

– Dobrym przykładem mogą być ostatnie aktualizacje. Dzięki nim w aplikacji można m.in. sprawdzić rzeczywisty czas odjazdu, zapisać ulubione przystanki lub odebrać powiadomienie o upływie ważności biletu – dodaje Michał Wadowski.

Nowe biletomaty i płatności bezgotówkowe

Wzrost sprzedaży w kasownikach oraz w biletomatach ZTM tłumaczy tym samym – możliwością zapłacenia za bilety kartami płatniczymi. W autobusach, tramwajach i trolejbusach jest coraz więcej urządzeń, które dają taką opcję podróżnym. Z kolei w przypadku automatów największe znaczenie miało uruchomienie w nich możliwości wniesienia opłaty kartą płatniczą – miało to miejsce we wrześniu ubiegłego roku. ZTM przeanalizował również pierwsze dane ze sprzedaży biletów przez nowe, solarne biletomaty. Wynika z nich, że w urządzeniach pasażerowie dokonali już ponad 35 tys. transakcji na łączną kwotę ponad 308 tys. zł. Najchętniej wybieraną metodą płatności była karta płatnicza – wraz z BLIK stanowiły ok. 58 proc. wszystkich transakcji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również