Ból ucha u dziecka bywa bardzo przykrą dolegliwością, która przekłada się na samopoczucie i zachowanie malca. Z pewnością nie warto go bagatelizować zwłaszcza wtedy, gdy często nawraca. Przyczyny mogą być różne, tym bardziej warto postawić na dobrą diagnostykę.
Co robić, gdy dziecko skarży się na ból ucha? Warto dobrze rozpoznać objawy. Może być to jednorazowa przykra dolegliwość, ale też symptom groźniejszego stanu chorobowego. W przypadku silnych lub nawracających objawów należy udać się do lekarza. Z czym może wiązać się ból ucha u dziecka?
Ból ucha u dziecka: objawy
Przede wszystkim ból ucha u małego dziecka bywa dość częsty. Trudnością jest jednak zdiagnozowanie go dlatego, że dopiero w 4 roku życia malec jest w stanie sam wskazać na dolegliwość i miejsce jej występowania. Zdarza się, że ból ma wówczas charakter narastający i jest związany z chorobami innych narządów (choćby gardła, tchawicy lub jamy ustnej).
Ponieważ najmniejsze dzieci nie są w stanie wskazać źródła bólu, to reagują na dolegliwość rozdrażnieniem, płaczliwością lub chronieniem bolącego miejsca przed dotykiem. Często wraz z bólem współistnieje gorączka. W przypadku dzieci starszych szanse na wskazanie źródła dolegliwości są większe.
Możliwe przyczyny bólu ucha u dziecka
Bólu ucha u dziecka nie warto bagatelizować. Może być przecież symptomem narastającego stanu chorobowego. Pozostaje jednak trudność ze wskazaniem bezpośredniej przyczyny bólu. Najczęściej są to:
- Choroby ucha zewnętrznego takie, jak różnego rodzaju urazy ucha (mechaniczne, chemiczne lub odmrożenia), krwiaki i stany zapalne małżowiny usznej, ukąszenia owadów, obecność ciała obcego w uchu, zmiany będące powikłaniami po chorobach (ospie lub różyczce), zaawansowane nowotwory ucha lub ropnie.
- Choroby ucha wewnętrznego to m.in. ostre zapalenie ucha środkowego, przewlekłe stany zapalne ucha, powikłania po ostrym zapaleniu ucha i operacjach słuchu lub zaawansowane stadium choroby nowotworowej.
- Inne przyczyny bólu ucha: w przypadku dzieci bardzo często chodzi o przerost migdałków lub ząbkowanie.
Diagnostyka i leczenie bólu ucha u dziecka
W przypadku uciążliwych problemów z bólem ucha niezbędna staje się wizyta u specjalisty. Podstawą jest tutaj otoskopia, czyli badanie wziernikowe ucha. Jego celem jest ocena stanu przewodu słuchowego zewnętrznego i w pośredni sposób ucha środkowego. Dodatkowo wykonuje się oględziny gardła po to, by wykluczyć stan zapalny. W razie potrzeby zleca się dalsze badania laryngologiczne lub badanie audiometryczne mające na celu ocenienie słuchu. Rzadziej przydatne bywają też tomografia komputerowa lub zdjęcie RTG.
Leczenie bólu ucha uzależnione jest od przyczyny, która wpływa na pojawienie się dolegliwości. Zdarza się, że jest to antybiotykoterapia. Najczęściej kuracja trwa od 7 do 10 dni. Często przepisywanym lekiem jest amoksycyklina. Warto dodać, że bólu ucha u dziecka nie wolno bagatelizować. Brak leczenia w przypadku stanu zapalnego grozi ciężkimi powikłaniami.