Wiadomości z Katowic

Co zrobić z pustym tuszem do drukarki?

  • Dodano: 2019-12-18 12:15, aktualizacja: 2020-01-08 13:14

Powszechny dostęp do technologii drukowania sprawił, że niemal w każdym gospodarstwie domowym znajduje się drukarka. Używana częściej lub rzadziej, zużywa prąd, papier oraz (w zależności od jej rodzaju) toner lub tusz. Korzystając z tego, że tusze do drukarek są tanie, rośnie również ilość odpadów związanych z ich produkcją i eksploatacją. Na przykład sam toner po zużyciu zazwyczaj ląduje w śmietniku. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla środowiska! W jaki sposób możemy ograniczyć negatywny wpływ naszych nawyków na przyrodę?

Klęska urodzaju

Tanie tusze do drukarek zalały świat. Dzięki popularności zamienników dla oryginalnych tuszy, ich użycie wzrosło. Wraz z łatwiejszym dostępem do nich, wzrasta również ilość odpadów wynikających z ich użycia. Przede wszystkim chodzi o puste opakowania, które pozostają po wyczerpaniu się koloru. Statystyki wskazują, że pomiędzy połową a trzema czwartymi wszystkich zużytych wkładów do drukarek ląduje w zwykłych śmieciach, co zarówno zagraża środowisku, jak i jest nieekonomiczne. Jak większość elektrośmieci, również tonery podlegają recyklingowi, który pozwala przynajmniej częściowo przywrócić zużyty materiał do stanu używalności. Sprawdź najtańsze tusze do drukarek!

Zbawienny wpływ recyclingu

Pierwsza myśl, podpowiadająca, aby wrzucić wykorzystany tusz do kosza na śmieci jest błędna. Prócz samej obudowy, wykonanej z tworzywa sztucznego, wewnątrz wkładu znajdują się metale (takie, jak na przykład aluminium) oraz elementy gumowe. Niebezpieczne może być jednak także to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Chodzi mianowicie o  drobinki tuszu, które nawet po opróżnieniu tonera znajdują się jeszcze we wkładzie. Mają one niezwykle drobną strukturę, która sprawia, że łatwo unoszą się w powietrzu, niejednokrotnie trafiając do naszych płuc. Ich działanie można w pewnym stopniu porównać do smogu. W skrajnych przypadkach, u osób narażonych na działanie tak drobnego pyły może dojść do rozwoju pylicy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia utylizacja zużytych tuszy oraz tonerów.

Co zrobić ze zużytym tonerem?

Według polskiego prawa, każda firma wykorzystująca drukarki ma obowiązek przekazywania zużytych tuszy i tonerów do instytucji zajmujących się ich utylizacją lub ponownym napełnianiem. Któż jednak będzie kontrolował zwykłych zjadaczy chleba? W takim przypadku konieczne jest budowanie świadomości społeczeństwa. Każdy zużyty wkład należy odnieść sprzedawcy, u którego produkt został zakupiony, lub też pozostawić w odpowiednio do tego przygotowanym pojemniku. Mamy wtedy gwarancję, że nasze odpady zostaną odpowiednio potraktowane. Wykorzystuje się je choćby do tanich tuszy do drukarek.

Czy w takim razie, kierując się pobudkami proekologicznymi, powinniśmy ograniczyć korzystanie z drukarek? Oczywiście, nie ma takiej potrzeby. Szczególnie że współcześnie tonery do drukarek i kartridże produkowane są często z wykorzystaniem zużytych materiałów. Działa to na zasadzie swoistego recyclingu. Pusty pojemnik jest na nowo napełniany i może zostać wykorzystany ponownie. Nie musimy więc się ograniczać pod warunkiem, że będziemy pamiętali, aby zużyte opakowania nie lądowały w zwykłym śmietniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.