Wiadomości z Katowic

Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i gdzie je wykorzystać?

  • Dodano: 2019-05-27 09:30

Czyszczenie suchym lodem to innowacyjna metoda strumieniowa, z wykorzystaniem granulatu suchego lodu (CO₂), która znajduje zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu, m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, metalurgicznym, motoryzacyjnym i wielu innych. Sprawdza się szczególnie w czyszczeniu maszyn i urządzeń. Usuwa farby, lakiery, silikon, ślady po tłuszczu, smole, gumie i inne trudne do usunięcia zabrudzenia. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego piaskowania, gdyż nie powoduje zużycia czyszczonych elementów ani nie pozostawia odpadów.

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w fazie stałej. W warunkach normalnych przechodzi on w stan gazowy, jednocześnie pobierając ciepło z otoczenia.  To produkt całkowicie bezwonny i bez smaku, a co najważniejsze – nietoksyczny i bezpieczny dla środowiska.

Co czyścimy za pomocą suchego lodu?

Za pomocą strumienia suchego lodu można wyczyścić:

  • taśmy przemysłowe – zabrudzenia powstałe podczas procesu produkcji to najczęściej stopiony cukier, karmel, guma arabska
  • formy odlewnicze – usuwanie smarów, tłuszczy, olejów i innych pozostałości półproduktów po procesie produkcji
  • taśmy transportowe – zabrudzenia powstałe na taśmie produkcyjnej są usuwane na zimno, nie wymaga to zatrzymywania biegu taśmy, czyli nie ma konieczności wstrzymania produkcji.

Na czym polega czyszczenie strumieniem suchego lodu?

Granulat (CO₂) doprowadzony do temperatury -79⁰C i wyrzucony strumieniem o dużej prędkości (ponad 150m/s), w momencie zetknięcia się z czyszczoną powierzchnią, za sprawą różnicy temperatur i energii kinetycznej powoduje utratę elastyczności oraz pęknięcie warstwy zabrudzonej, lakieru bądź rdzy. Wówczas cząstki granulatu wnikają do szczelin pękniętej powłoki, gdzie przechodzą ze stanu stałego w gazowy. Następuje sublimacja. Zmiana stanu powoduje zwiększenie jego objętości a tym samym „wysadzenie” zabrudzonej warstwy.

Zalety czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie granulatem (CO₂) to metoda nieinwazyjna, a niezwykle efektywna w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń przemysłowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie niedozwolone jest użycie wody. Nie niszczy czyszczonej powierzchni i dociera w trudno dostępne zakamarki. Podczas czyszczenia nie wydziela wilgoci, co sprawia, że doskonale nadaje się do oczyszczania powierzchni wrażliwych na korozję i kontakt z wodą. „Ponadto to oszczędność kosztów - przy jej stosowaniu nie są potrzebne żadne środki chemiczne ani dodatkowe ścierniwa. Nie istnieje również problem odprowadzania zanieczyszczonej wody” – przekonuje nas pan Mieszko K. z firmy sprzątającej Kastelnik. „Ale wielu klientów ceni sobie tą metodę przede wszystkim z tego względu, że nie ma konieczności wstrzymywania produkcji, a czyszczenie np. taśm produkcyjnych odbywa się bez przestojów technicznych.” Ta technologia czyszczenia Pozwala na dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń w maksymalnie krótkim czasie.

Czyszczenie suchym lodem to metoda w pełni bezpieczna dla środowiska. Nie wymaga stosowania ani środków chemicznych ani rozpuszczalników. Nie powstają żadne ścieki ani nie pozostają odpady. Lód przechodzi bezpośrednio do powietrza w formie gazowej, ale nie powstają toksyczne opary. Do posprzątania zakończonej czynności czyszczenia są jedynie resztki odspojonego brudu, które opadły na podłogę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.