Wiadomości z Katowic

Gdzie wykonać badania kierowców

  • Dodano: 2021-09-14 11:15

Badania kierowców obowiązują zarówno aktywnych kierowców jak i osoby dopiero ubiegające się do miana kierowcy. Jako początkujący kierowca, przykładasz dużą wagę do wyboru najlepszej szkoły nauki jazdy, ale pamiętaj również o konieczności odbycia badań, to dopiero na ich podstawie jest się dopuszczonym do kursu. Dopiero pozytywne orzeczenie lekarskie pozwoli Ci rozpocząć przygodę z motoryzacją. Jak wyglądają badania kierowców zawodowych? Są nieco bardziej skomplikowanych od tych na prawo jazdy, ale wszystko po kolei. 

Kto musi zrobić badania?

Do wykonania badań zobowiązane są osoby, które chcą zdobyć prawo jazdy albo mają terminowe prawo jazdy i chcą je przedłużyć. Podczas badań lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta pod kątem możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tylko zdrowy kierowca nie stanowi zagrożenia na drodze, ale nie oznacza to że musisz wykazać się zdrowiem jak koń aby dostać pozytywne orzeczenie. Prawo jazdy mają nawet osoby z poważnymi chorobami jak cukrzycawięc jeżeli nie masz żadnych objawów poważnych chorób nie musisz się niczego obawiać. 

Badanie kierowców jest mocno standardowe i skupia się na przebadaniu narządu wzroku, słuchu oraz sprawdzeniu umiejętności zachowania równowagi. Dodatkowo lekarz osłuchuje klatkę piersiową i sprawdza ciśnienie krwi. Jednak przed tymi wszystkimi badaniami prowadzony jest dokładny wywiad, podczas, której jesteśmy pytani o przebyte choroby czy przyjmowane leki. Tylko uzyskanie pozytywnego zaświadczenia pozwala przystąpić do kursu na prawo jazdy. W przypadku kierowców zawodowych zakres badań jest szerszy i dopasowany do kategorii prawa jazdy.

Badań na prawo jazdy dokonuje specjalista posiadający uprawnienia do przeprowadzania takich badań. W zdecydowanej większości przypadków lekarz odpowiedzialny za badania kierowców pracuje w przychodniach medycyny pracy. To właśnie tam na co dzień, badania przechodzą zawodowi kierowcy i tam udajemy się gdy chcemy uzyskać prawo jazdy.

Badania kierowców

Zasadniczo badania na prawo jazdy kategorii A i B sprowadzają się do wyżej omówionych czynności. Nie musisz specjalnie się przygotowywać, chyba nie musimy Ci mówić, że absolutnie nie należy iść na badania pod wpływem alkoholu? Dobrze jest się również wyspać, aby organizm dobrze pracował. Jednocześnie pamiętaj zabrać ze sobą dowód osobisty, aktualną dokumentację medyczną jeżeli masz długotrwałą chorobę oraz weź okulary lub soczewki, jeżeli z takich korzystasz.

Badania kierowców zawodowych są nieco głębsze i dodatkowo badaniu podlegawidzenie zmierzchowe czy reakcja oczu na olśnienie.

Będąc kierowcą zawodowym należy liczyć się z koniecznością wykonywania badań okresowych, ale to dotyczy praktycznie wszystkich zawodów.  Do badań zdrowotnych dochodzą badania z zakresu psychotechniki. Zazwyczaj badania ważne są przez 5 lat, w razie ryzyka pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zalecić częstsze kontrole np. co 2 lata.

Gdzie wykonać badania kierowców?

Badania kierowców wykonasz w Centrum Medycznym POST MEDICAL mieszczącym się w Rudzie Śląskiej przy ulicy Pocztowej 7. Położenie placówki pozwala na łatwy i szybki dojazd z większości miast regionu. Same badania przeprowadzane są w szybkim tempie i zazwyczaj zajmują do 30 minut. Koszt badania na prawo jazdy wynosi 200 zł, o dokładne koszty badań dla kierowców ubiegających się o przedłużenie prawa jazdy, można dowiadywać się telefonicznie lub na stronie internetowej.

Jak widzisz badania dla kierowców nie są niczym strasznym i odbywają się w szybkim tempie. Badać warto się nie tylko gdy chcemy uzyskać prawo jazdy, regularne badania pozwalają zapobiegać rozwojowi chorób, które wykryte na późnym etapie mogą destrukcyjnie wpływać na nasze zdrowie. Zachęcamy do regularnych badań, a my widzimy się w kolejnych artykułach.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.