Wiadomości z Katowic

Gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy?

  • Dodano: 2022-03-31 13:00

Gospodarstwa domowe i punkty gastronomiczne każdego dnia tworzą wiele odpadów spożywczych, które należy odpowiednio sortować, aby dbać o środowisko. Jednym z takich odpadów jest zużyty olej jadalny - gdzie wyrzucić tego typu produkt? Wiele osób wylewa pozostałości do zlewu, ale czy to bezpieczne i odpowiednie rozwiązanie? Poniżej dokładnie opisano gdzie i dlaczego powinno się wyrzucać przetworzony olej spożywczy.

Zużyty olej jadalny, gdzie wyrzucić taki produkt?

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie wyrzucić olej, który został już użyty, a w pierwszym odruchu przychodzi im do głowy wylanie tego odpadu spożywczego do zlewu lub toalety. Jest to najgorsze z możliwych rozwiązań, które można wybrać, ponieważ budowa rur odpływowych i kanalizacyjnych jest skonstruowana w taki sposób, że wlany w nie tłuszcz, zwłaszcza ciepły, prowadzi do powstawania niebezpiecznego osadu. Osad taki może z kolei doprowadzić do zatykania się i pękania rur, co finalnie może spowodować, że mieszkanie ulegnie zalaniu. Co więc zrobić z olejem spożywczym po wykorzystaniu? Jeśli wykorzystywana ilość oleju nie była duża, to można po prostu zebrać pozostałą ilość ręcznikiem papierowym i wyrzucić wszystko do odpadów zmieszanych. Jeśli natomiast do wyrzucenia pozostaje np. olej po smażeniu frytek, to jego ilość będzie prawdopodobnie zbyt duża, aby mógł on wsiąknąć w ręcznik kuchenny. Wówczas należy zastanowić się nad tym, czy oleju nie można wykorzystać ponownie. Mówi się, że tego produktu powinno się używać tylko raz, a następnie od razu wylewać - nie jest to prawdą, jednak należy uważać na to, jaki olej będzie się odzyskiwać. Do ponownego wykorzystania nie nadają się bowiem wszystkie oleje - to, czy można wykorzystać produkt ponownie, zależy między innymi od temperatury, w jakiej był używany. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba pozbycia się większej ilości oleju, z której nie można skorzystać ponownie, to wówczas istnieje możliwość oddania takiego produktu do utylizacji. Takie rozwiązanie może być jednak dość uciążliwe, gdyż trzeba oddawać odpady do specjalnych punktów. Ostatecznie olej można po prostu wyrzucić, jednak najpierw należy zmieszać go z piaskiem lub żwirkiem - tak, aby stracił on swoją płynną formę.

Dlaczego odpowiedni recykling oleju jest taki ważny?

Bardzo często bywa tak, że użytkownicy nie zastanawiają się nad tym, gdzie wyrzucić olej jadalny po jego przetworzeniu - takie postępowanie sprawia, że szkodzą oni nie tylko Planecie, ale także instalacji wodno-kanalizacyjnej we własnym mieszkaniu. Ludzie bardzo często traktują odpływy kuchenne oraz toalety jak dodatkowe śmietniki, w kuchennych zlewach często znajdują się takie produkty, jak: papierosy, fusy po kawie i herbacie, resztki makaronu, ryżu, mąki, a nawet skorupki jajek. Wszystkie te produkty, podobnie jak olej, powodują uszkodzenia, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, w wyniku których może dojść nawet do pęknięcia rur, co może wiązać się z koniecznością skuwania ściany lub podłogi.

Utylizacja oleju jadalnego

Zbieranie oleju w gospodarstwie domowym może być nieco uciążliwym zadaniem, ponieważ trzeba zorganizować miejsce na słoiki ze zużytym olejem, którego nie zużywa się w takich ilościach, aby było to warte podjęcia takich działań. Sytuacja wygląda inaczej w miejscach, gdzie oleju używa się na bardzo dużą skalę. Jeśli osoby prowadzące restaurację, piekarnię lub inną działalność gastronomiczną nie wiedzą, gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy, którego ilość jest większa niż w zwykłym gospodarstwie domowym, to powinny zainteresować się tematyką utylizacji. Osoby prowadzące punkty gastronomiczne mogą przekazać zużyty olej do utylizacji. Przetworzony olej z tego typu miejsc zabierany jest przez firmy, które specjalizują się przetwarzaniem takich odpadów. Przedsiębiorstwa skupujące fryturę i oleje spożywcze przekazują te produkty do recyklingu, gdzie wykorzystuje się je np. w rafineriach do produkcji biopaliw. Koszt takiej usługi są uzależnione od wielu czynników, jednak zazwyczaj zaczynają się one od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Więcej informacji na https://euro-eko-polska.pl/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.