W obliczu zanieczyszczenia środowiska, urządzenia filtracyjne zyskują na znaczeniu, stając się kluczowym elementem ochrony powietrza. Coraz większe wyzwania związane z jakością powietrza wymuszają poszukiwanie bardziej zaawansowanych i skutecznych rozwiązań, szczególnie w budynkach przemysłowych. Przyjrzyjmy się najnowszym trendom, które obecnie kształtują rynek filtracji powietrza.
Nowoczesne rozwiązania na rynku filtracji powietrza
Współczesny postęp technologiczny zrewolucjonizował metody filtracji powietrza. Nowoczesne innowacje w technologii filtrów znacząco zwiększają ich skuteczność, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia, zwłaszcza w środowiskach pracy.
Zaawansowane filtry HEPA
Obecne filtry HEPA (High-Efficiency Particulate Air Filter) początkowo były wykorzystywane do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń radioaktywnych, co oznacza, że musiały od samego początku charakteryzować się bardzo wysoką skutecznością usuwania zanieczyszczeń. Obecnie można je spotkać wszędzie tam, gdzie czyste powietrze jest niezbędne, czyli w szpitalach, placówkach służby zdrowia, elektrowniach jądrowych czy w zakładach przemysłowych. Współcześnie są one wyjątkowo zaawansowane technologicznie i zaprojektowane tak, aby przechwytywać 99,97% cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Są tak wysoce skuteczne również dzięki ulepszeniom w materiałach filtracyjnych i strukturze. Doskonale sobie radzą z drobnymi alergenami, pyłkami i niektórymi wirusami.
Wykorzystanie promieniowania UV-C
Filtracja wykorzystująca promieniowanie UV-C jest jednym z nowocześniejszych rozwiązań, stosowanych obecnie w dziedzinie oczyszczania powietrza. Dzieje się tak ze względu na wyjątkowe zdolności światła UV-C do niszczenia mikroorganizmów już na poziomie ich DNA, w tym bakterii i wirusów. To całkiem nowe możliwości, które warto wykorzystać szczególnie w miejscach o wysokim ryzyku, czyli np. w szpitalach, przychodniach czy przedszkolach.
Czujniki jakości powietrza
Coraz częściej spotykamy się z wewnętrznymi czujnikami powietrza, w które wyposażone są współczesne filtry. Umożliwiają one monitorowanie parametrów jakości powietrza (poziomu pyłów zawieszonych, poziomu CO2, wilgotności, temperatury i inne). Dzięki temu filtr jest w stanie automatycznie dopasować swoją pracę do aktualnych potrzeb poprzez zwiększenie lub zmniejszenie intensywności filtracji.
Rodzaje filtrów i ich zastosowanie w przemyśle
Filtry przemysłowe stały się nieodzownym elementem w halach produkcyjnych, a wykorzystanie zaawansowanych technologii, zapewnia ich wysoką skuteczność i trwałość. Odpowiednio dobrane są gwarancją czystego powietrza w każdych warunkach. W ofercie producenta filtrów przemysłowych ITC Eco znajdziemy sprawdzone już rozwiązania i są to:
-
filtry kieszeniowe — stosowane w instalacjach klimatyzacji i wentylacji biurowców, szpitali, hoteli i w zakładach przemysłowych;
-
filtry kasetowe – znajdują zastosowanie w gastronomii, zakładach produkujących żywność, w miejscach obróbki metali oraz w budynkach użyteczności publicznej;
-
filtry kompaktowe — stosowane w instalacjach klimatyzacji i wentylacji jako alternatywa do filtrów kieszeniowych, zwłaszcza w miejscach bardzo wrażliwych na zanieczyszczenia, szczególnie w produkcji leków czy jedzenia;
-
filtry absolutne – wykorzystywane są w pomieszczeniach, które wymagają szczególnej czystości powietrza i są to sale operacyjne, laboratoria naukowe, zakłady produkujące elektronikę czy leki.
-
maty filtracyjne – służą do wstępnej filtracji powietrza w urządzeniach przemysłowych, sprężarkach i czerpniach powietrza, szafach sterowniczych i klimakonwektorach, a także występują w roli filtrów ochronnych.
Jak dobrać filtr w zależności od potrzeb?
Trudno jest samodzielnie dobrać filtr, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Współpraca ze sprawdzonym dostawcą filtrów przemysłowych ITC Eco, śledzącym i wprowadzającym do oferty innowacje technologiczne to podstawa sukcesu. Fachowe doradztwo i wsparcie techniczne, na jakie klienci firmy mogą liczyć, pozwalają znaleźć najlepsze rozwiązania, idealnie dobrane i dostosowane do indywidualnych potrzeb.