W ostatnich latach wiele mówi się o smogu i jego wpływie na nasze zdrowie i życie. Ten cichy zabójca przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego i krążenia oraz nowotworów u tysięcy osób rocznie. Niestety Polska jest uznawana za jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Czy możemy się chronić przed smogiem w naszych mieszkaniach? A jeśli tak, to w jaki sposób?
Jakie są przyczyny smogu?
Przyczyny smogu są powszechnie znane, ale może warto je przypomnieć – to mieszanina zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka i naturalnych zjawisk atmosferycznych i pogodowych (przede wszystkim mgły). Zresztą sama jego nazwa wzięła się z połączenia angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Smog składa się ze szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenki azotu, oraz substancji stałych, czyli m.in. pyłów i kancerogennych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Zanieczyszczenia, w wyniku których powstaje smog, to przede wszystkim spaliny samochodowe, pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach opałowych, a także gazy pochodzące z zakładów przemysłowych.
Jakie rodzaje smogu wyróżniamy?
Warto dodać, że rozróżniamy dwa jego rodzaje: smog klasyczny, zwany też londyńskim, oraz smog fotochemiczny. Odróżnia je od siebie miejsce i warunki, w jakich powstają oraz skład chemiczny. Smog klasyczny występuje w klimacie umiarkowanym i wytwarza się przede wszystkim w trakcie nieefektywnego spalania paliw (np. kiepskiej jakości węgla). Składa się z pyłu zawieszonego, sadzy, tlenków siarki, azotu i węgla. Jego największe nasilenie można zaobserwować w sezonie grzewczym, w obszarach o gęstej zabudowie. Z kolei smog fotochemiczny powstaje głównie w miesiącach letnich, kiedy powietrze osiąga wysokie temperatury, a na ulicach panuje duży ruch samochodowy. Dochodzi wtedy do przemian fotochemicznych i z tlenków węgla, azotu i węglowodorów z pojazdów silnikowych powstają silnie drażniące zanieczyszczenia wtórne.
Jakie są skutki smogu?
Skutki smogu odczuwamy wszyscy codziennie, to skrócenie długości i jakości życia, zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia i układu nerwowego. Dodatkowo, smog wpływa na rozwój takich nowotworów, jak rak płuc, zatok, nerek oraz rak jamy ustnej, krtani, gardła i przełyku. Oddychanie smogiem pogarsza pamięć, zwiększa poczucie niepokoju, sprzyja również stanom depresyjnym. Na jego działanie szczególnie narażone są kobiety w ciąży i małe dzieci. Trujące substancje mogą powodować wady wrodzone płodu, obniżać masę ciała lub zmniejszać obwód główki, a po urodzeniu dziecko może mieć trudności z koncentracją i procesem poznawczym. Cierpią, jednak nie tylko ludzie. Smog prowadzi również do zanieczyszczenia ziem, podnosząc poziom stężenia rakotwórczych substancji w glebie.
Co z tym powietrzem?
Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Polski Alarm Smogowy opublikował w 2022 roku zestawienie najbardziej smogowych miejscowości. Dane do niechlubnego rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i obejmują 2021 rok[1]. Większość z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajduje się na Śląsku i w Zagłębiu, co nie jest wielkim zaskoczeniem. Mowa tu zarówno o dużych miastach, jak Zabrze czy Rybnik, jak i mniejszych miejscowościach, takich jak Nowa Ruda czy wsiach. Przykry jest także fakt, że na listę smogowych rekordzistów trafiły aż 3 miejscowości uzdrowiskowe: Rabka Zdrój (woj. małopolskie), Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie) o Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie).
A jak sytuacja wygląda w Tychach? O ile jeszcze kilka lat temu Tychy były uważane za jedno bardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, to dziś, dzięki programom termomodernizacyjnym i wymianie węglowych źródeł ciepła udało się znacząco poprawić jakość powietrza, która w ostatnich dniach, w zależności od lokalizacji, określana jest jako „umiarkowana” bądź „dobra”. Mimo poprawy wskaźników czystości powietrza, problem z zanieczyszczeniami nie zniknie na dobre. Gdy smog unosi się za oknami, najlepiej schronić się w domu. Jak zatem zadbać o jakość powietrza w swoim mieszkaniu? Czy ekologiczne udogodnienia w nowych inwestycjach deweloperskich w Tychach pomogą ochronić wnętrza przed zanieczyszczeniami? Sprawdźmy!
Pakiet antysmogowy – oddychaj swobodnie
Wentylacja grawitacyjna sprawia, że powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki umieszczone w ramie lub skrzydle okna albo w ścianie, a wraz z nim wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje. Filtry antysmogowe w oknie to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia napływ powietrza z zewnątrz, a jednocześnie oczyszcza je ze smogu. Grupa Murapol, jeden z czołowych deweloperów na polskim rynku, w standardzie każdego lokalu w swoich projektach oferuje filtry antysmogowe, które zapewniają czyste powietrze wewnątrz lokali. To rozwiązanie daje poczucie komfortu mieszkańcom inwestycji niezależnie od pory roku i jakości powietrza na zewnątrz.
Jak działa pakiet antysmogowy? Tkanina w filtrze zamontowanym w nawiewnikach okiennych posiada właściwości ograniczające przenikanie zanieczyszczeń do wnętrza mieszkania. Użyty materiał charakteryzuje się gęstym splotem włókien o średnicy 50-150 nanometrów. Co to oznacza? Kurz, pyłki, pleśń lub roztocza – żadne z nich nie mogą przeniknąć przez jego pory. Tkanina zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej przepuszczalności powietrza do mieszkania.
- Jakie są najważniejsze zalety pakietu antysmogowego? To przede wszystkim ochrona przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, smogiem, bakteriami, grzybami czy owadami. To także idealne rozwiązanie dla alergików – zaawansowany układ filtrów ze specjalną membraną z nanowłókien zatrzymuje najmniejsze stałe i ciekłe cząsteczki, dzięki czemu eliminowane są alergeny. Filtr przy odpowiednim użytkowaniu, tj. okresowym myciu pod bieżącą wodą z odrobiną środka do mycia naczyń, ma trwałość około 24 miesięcy. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
W pakiety antysmogowe zostały wyposażone inteligentne mieszkania w najnowszym tyskim projekcie dewelopera – Murapol Osiedlu Fit. Inwestycja zlokalizowana jest przy al. Bielskiej, przy głównej arterii miasta – dogodna lokalizacja zapewni przyszłym mieszkańcom ławy dojazd do pracy czy szkoły. Rozbudowana infrastruktura komunikacyjna i bogata oferta handlowo-usługowa z pobliskim centrum handlowym pozwolą w łatwy sposób zrobić codzienne zakupy. W okolicy znajdują się tereny zielone oraz parki miejskie. W budynkach inwestycji zainstalowano system HMS, pozwalający korzystać z rozwiązań smart home. Na terenie osiedla powstanie stacja ładowania samochodów elektrycznych, a dla miłośników jednośladów wygodne stojaki na rowery. Co ciekawe, na dachu budynku 2. znajdzie się siłownia plenerowa do użytku mieszkańców inwestycji. Będzie to idealne miejsce do uprawiania aktywności fizycznej oraz spotkań sąsiedzkich. Murapol Osiedle Fit to już trzeci projekt dewelopera w Tychach, w ramach którego postawiono do dyspozycji klientów ponad 350 lokal, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań smog w Tychach ma ograniczony wpływ na mieszkańców.
[1] Źródło: https://polskialarmsmogowy.pl/2022/11/smogowy-ranking-miast-polski-alarm-smogowy-wskazuje-liderow-zanieczyszczenia/.