Sieciowa instalacja PV (fotowoltaiczna) jest ciekawą formą oszczędzania na rachunkach za energię. Jest to zespół urządzeń, który umożliwia pozyskiwanie jej ze słońca. Dobór odpowiedniej wielkości takiej instalacji fotowoltaicznej to kluczowy i jednocześnie pierwszy krok do realizacji inwestycji. W sytuacji, gdy instalacja ma charakter prosumencki, czyli jest skierowana do gospodarstw domowych, jej moc nie powinna przekraczać wielkości energii elektrycznej zużywanej przez mieszkańców obiektu w ciągu roku. Taka wielkość będzie najbardziej optymalna.
Za duża instalacja, za duży koszt!
Fotowoltaika dla domu nie musi całkowicie pokrywać naszego rocznego zapotrzebowania energetycznego. Trzeba podkreślić, że wyznaczenie tej wielkości wskaże nam maksymalną moc systemu. Tej właśnie wartości zwyczajnie nie opłaca się przekraczać, z powodu obowiązujących rozliczeń i kosztów związanych z odprowadzaniem energii do sieci. Jeśli wasza instalacja wytworzy więcej energii, możecie ją oddać. Przepada ona wówczas na rzecz elektrowni.
Zakup instalacji fotowoltaicznej - ile wynosi okres zwrotu?
Montaż instalacji fotowoltaicznej, której moc w pełni nie pokryje waszego rocznego zapotrzebowania to sytuacja, która nie obniży w przyszłości opłacalności waszej inwestycji. Jeśli niedoszacujecie zużycia energii, koszty samej instalacji, ale też oszczędności z nią związane, będą relatywnie mniejsze. Okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne będzie nadal na podobnym poziomie. Fakt ten udowadnia, że nawet stosunkowo mała instalacja fotowoltaiczna, składająca się dosłownie z kilku paneli, przyniesie w perspektywie czasu spore oszczędności.
Optymalny rozmiar instalacji fotowoltaicznej
Niewielka instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które sprawdzi się u osób o ograniczonych środkach pieniężnych, chcących mimo wszystko zainwestować w domową elektrownię. Dodatkowym atutem, wiążącym się z instalacją paneli fotowoltaicznych o mniejszej mocy, jest podniesienie poziomu własnego wykorzystania generowanej energii.