Wiadomości z Katowic

Jak nauka języków wpływa na mózg?

  • Dodano: 2022-06-06 06:45, aktualizacja: 2022-06-06 06:51

Bystre, szybko kojarzące fakty, uczące się bez większych problemów – to charakterystyka, którą bardzo chętnie wykorzystalibyśmy do opisu własnego dziecka. Każdy z nas ma taką możliwość. Wiele zależy od tego, jakich rodzicielskich wyborów dokonamy. Mózg jest jak mięsień – wystarczy go odpowiednio ćwiczyć!

Od czego zależy kondycja umysłowa dziecka?

Bystrość umysłu dziecka, jak i osoby dorosłej nie zależy od tego, ile mamy w mózg neuronów, ale od tego, jak bardzo są one zdolne do tworzenia połączeń pomiędzy sobą. To bowiem połączenia neuronalne, czyli synapsy i tworzona przez nie sieć decyduje o tym, jak pracuje nasz mózg. Nauka języków obcych to jedna z tych aktywności, które skutecznie pobudzają mózg do tworzenia takich nowych powiązań, a tym samym wpływa na poziom inteligencji i sprawność umysłową. Kurs angielskiego dla dzieci to więc nie tylko kwestia nauki samego języka obcego, lecz także sposób na skuteczne wsparcie umysłu w kolejnych lata rozwoju. Jeśli szukasz szkoły językowej w Rybniku dla swojego dziecka, sprawdź ofertę Early Stage: https://earlystage.pl/pl/szkola/rybnik 

Co daje nauka angielskiego? 

Badania naukowe potwierdzają, że nauka nowego języka zwiększa zdolności komunikacyjne, a przy tym – co może być dla wielu zaskakujące – poszerza słownictwo w języku ojczystym. Dziecko lepiej i sprawniej posługuje się nie tylko nowo poznawanym językiem, ale i tym, którym mówi na co dzień. To jednak nie wszystko. W wyniku nauki języków powiększają się obszary mózgu odpowiedzialne za uczenie się czy  orientację przestrzenną. Widać także wyraźnie, że ci, którzy znają języki obce, szybciej radzą sobie w wielu sytuacjach, ponieważ mają lepiej rozwinięte połączenia neuronalne odpowiedzialne za logiczne myślenie i kreatywność.  

Jak stymulować mózg?

Co sprawia, że podczas jednego kursu angielskiego dzieci zdają się robić wolniejsze postępy, a w trakcie innych zajęć tempo nauki zdaje się błyskawiczne? Wiele zależy nie tylko od tego, czego uczymy, ale i jak to robimy. Nauka angielskiego dla dzieci sama w sobie sprzyja rozwojowi mózgu, ale wykorzystanie podczas zajęć odpowiednich metod i technik uczenia skuteczność pracy może jeszcze bardziej wspomóc. Wybierając szkołę angielskiego dla swojego dziecka, warto więc sprawdzić, jak wygląda proponowany przez nią program nauczania. Jeśli szukasz kursu angielskiego dla dzieci w Katowicach, wejdź tutaj: https://earlystage.pl/pl/szkola/katowice-panewniki 

Aktywność fizyczna genialnie pobudza mózg, podobnie jak granie na instrumentach czy wszelkiego rodzaju twórczość artystyczna i plastyczna. Bardzo dobrze na pracę mózgu podczas zajęć z języka obcego wpływa także stymulowanie motoryki małej, a więc wszelkiego rodzaju wycinanki, nawlekanie, układanie klocków, rysowanie. Czynności te pobudzają do pracy ten sam obszar w mózgu, który jest odpowiedzialny również za zdolności językowe. Wybór aktywizujących, różnorodnych metod nauczania, włączenie do nauki angielskiego muzyki, plastyki czy ruchu, to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie zajęć, lecz także dodatkową stymulację pracy mózgu, która przekłada się na osiągane przez dziecko wyniki w nauce. 

Domowe wsparcie

W domu również można podjąć szereg działań, które dodatkowo wzmocnią efekt, jaki osiągany jest na zajęciach z języka. Warto zaprosić dziecko do wspólnego tańca, zachęcić  do rozwiązywania różnego rodzaju krzyżówek, pisania i ćwiczenia przeciwstawnej ręki do tej, którą posługuje się na co dzień. Wszystko może być bardzo dobrą zabawą, a efekty i tak przyjdą. Wystarczy dać dziecku trochę czasu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.