Wiadomości z Katowic

Kiedy wykonać USG piersi i jak często powtarzać to badanie?

  • Dodano: 2023-04-20 15:15, aktualizacja: 2023-05-02 17:10

USG (ultrasonografia) piersi to istotne badanie szczególnie dla kobiet przed 35. rokiem życia. Wykonywane jest ono z użyciem specjalnego urządzenia, nazywanego ultrasonografem. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Pomaga wykryć rozmaite zmiany w obrębie piersi, w tym również te będące objawami nowotworów. Dowiedz się, jak wygląda USG piersi i kiedy powinno się je wykonywać.

Na czym polega badanie USG piersi?

Badanie USG (ultrasonograficzne) piersi jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne oraz w pełni bezpieczne dla pacjentki. Jest ono metodą obrazowania tkanek w czasie rzeczywistym, na ekranie specjalnego urządzenia nazywanego ultrasonografem. Przebiega ono bez naruszania tkanek w nawet niewielkim stopniu. Okolicę poddawaną procedurze pokrywa się wcześniej specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie głowicy maszyny, a także zapobiega powstawaniu zakłóceń obrazu. USG jest jednym z najczęściej zalecanych badań diagnostycznych. Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania jego sesji nawet w krótkich odstępach czasu. Zwykle trwa nie więcej niż 15 minut.

Czym różni się USG od mammografii?

USG piersi różni się od mammografii przede wszystkim technologią, na której jest oparte. Ultrasonografia korzysta z fal ultradźwiękowych, które w różny sposób odbijają się od odmiennych typów tkanek. Na ekranie ultrasonografu różnice te odzwierciedlają odmienne kolory. Z kolei mammografia, inaczej MRTG, oparta jest na działaniu promieni rentgenowskich (tzw. badanie radiologiczne). Co więcej, USG najczęściej zalecane jest paniom przed 35. rokiem życia, w późniejszych latach za skuteczniejszą uznaje się mammografię. Wynika to z różnic w budowie piersi, jakie zachodzą w nich wraz z wiekiem. Początkowo dominuje w nich tkanka gruczołowa, która ok. 35.-40. roku życia zaczyna być dominowana przez tkankę tłuszczową.

Czy USG piersi to badanie profilaktyczne?

Ultrasonografia piersi znajduje się na liście badań profilaktycznych, którym powinny poddawać się kobiety do ok. 35.-40. roku życia. Później badanie to często zastępuje mammografia. Panie po 25. roku życia powinny przeprowadzać USG piersi co ok. 2 lata, natomiast po 30. roku życia co roku. Z kolei kobiety, w rodzinie których występowały wcześniej zachorowania na nowotwory, powinny zgłaszać się na ultrasonografię mniej więcej co 6 miesięcy. USG piersi zalecane jest również kobietom w ciąży, najlepiej w 1. lub 2. trymestrze.

Co powinno skłonić do wykonania USG?

Badanie USG piersi warto wykonywać przede wszystkim w celach profilaktycznych. Jest to szczególnie istotne wśród pań, w rodzinie, których występowały wcześniej nowotwory. Ultrasonografię piersi warto wykonać również w momencie, gdy zauważysz u siebie:

  • zmiany kształtu lub wielkości piersi;
  • sączenie się wydzieliny z brodawki sutkowej (szczególnie z dodatkiem krwi);
  • nadmiernie sterczące brodawki;
  • wciągniętą skórę piersi lub brodawkę sutkową;
  • palpacyjnie wyczuwalne zmiany;
  • obrzęk ramienia;
  • powiększone węzły chłonne w okolicy biustu;
  • obrzęk piersi;
  • zgrubienie, zaczerwienienie, owrzodzenie bądź stwardnienie tkanki wokół sutka.

Dodatkowo na USG piersi powinny zgłaszać się kobiety karmiące piersią, po przebytej punkcji sutka, po operacji plastycznej piersi z wykorzystaniem silikonowych implantów, mające niewielkie piersi lub cierpiące na ich zapalenie.

Jak się przygotować do USG piersi?

Ultrasonografia piersi nie wymaga od pacjentki szczególnych przygotowań. Powinna ona pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny, a także nieużywaniu dezodorantów, balsamów czy talku w obszarze zabiegowym. Warto również zadbać o wygodne, dwuczęściowe ubranie, które pozwoli łatwo odsłonić badany obszar. Jeśli jest to pierwsza wizyta w danej przychodni, konieczne będzie zabranie ze sobą wyników poprzednich badań. Lekarz może pytać też o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (w tym ich typu), dlatego musisz być na to przygotowana.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.