Wiadomości z Katowic

"Kierowco, nie kuś złodzieja" - apelują katowiccy policjanci

  • Dodano: 2019-06-14 08:45, aktualizacja: 2019-06-14 09:02

Policjanci ze Śląska alarmują, że wielu kierowców nie zabezpiecza odpowiednio mienia znajdującego się w środku samochodu. To łatwy łup dla złodziei. Warto pamiętać, że standardowa polisa OC nie chroni przed kradzieżą czy wandalizmem. Podpowiadamy, co można zrobić, by lepiej chronić samochód i jego wyposażenie.

Jak chronić samochód przed kradzieżą i wandalizmem?

Większość włamań do samochodów to dzieła przypadku, a nie zaplanowane akcje. Ot, stoi samochód, który aż prosi się, by wybić w nim szybę albo po prostu wejść przez otwarte drzwi.

Złodzieje nie potrzebują wytrychów czy łomów, gdyż nieostrożni kierowcy podają swój dobytek jak na tacy. Tak było np. w Tarnowie, gdzie właściciel pojazdu marki Iveco zostawił kluczyki w stacyjce. 21-latek skradł auto z prywatnej posesji i pojechał nim do domu. Złodziej nie potrafił wytłumaczyć swojego czynu. Istnieją również bardziej wyspecjalizowani złodzieje, którzy seryjnie okradają pojazdy. Czasami policji udaje się złapać sprawcę, ale większość złodziei i skradzionych z aut przedmiotów nigdy nie udaje się znaleźć.

Złodzieje czają się pod Twoim domem

Obecnie samochody mają liczne zabezpieczenia przed kradzieżą (GPS, elektroniczne zabezpieczenia itp.), ale najczęściej chronią one tylko przed nieuprawnionym włączeniem i wyruszeniem pojazdu w drogę. W przypadku samych włamań zabezpieczenia mają minimalnie mniejsze znaczenie, a złodzieje tylko czekają na okazję - otwarta brama garażowa, na chwilę pozostawiony otwarty samochód, pozostawienie kluczyków w kurtce w szatni. Złodzieje czają się w restauracjach, kinach, wśród sąsiadów i osób z pracy - wbrew pozorom na ogół to są niczym niewyróżniający się ludzie, których codziennie mijamy na ulicy.  

Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego nie warto parkować samochodu w miejscach, w których będzie zwracało na siebie uwagę. Unikajmy ciemnych uliczek, a także ciasnych parkingów przy chodnikach. Najlepszy rozwiązaniem jest parkowanie w strefach z monitoringiem. Na noc powinno się zostawiać samochód w garażu lub na strzeżonym parkingu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie miejsce dobrze oświetlone, blisko domu.

Nie zapominajmy o takich podstawach jak: włączanie alarmów, zamykanie szyb do końca, sprawdzanie, czy drzwi i bagażnik są na pewno zamknięte. Nigdy nie powinno się zostawiać na widoku cennych przedmiotów typu laptop, telefon, torebka.

Ubezpieczenie bagażu i wyposażenia samochodu

Nawet stosując maksimum zabezpieczeń, nie uchronimy się w 100% przed kradzieżą. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Standardowe polisy OC i AC na ogół nie chronią przed kradzieżą czy uszkodzeniem przedmiotów znajdujących się w środku - tu niezbędne są dodatkowe ubezpieczenia. Ubezpieczyciele proponują rozszerzenie zakresu ochrony, której koszt jest naprawdę niewielki - np. kilkanaście złotych rocznie.

AC nie zawsze chroni przed włamaniem i kradzieżą mienia

Czasami AC obejmuje kradzież części lub całości wyposażenia samochodu. W większości sytuacji trzeba pomyśleć o rozszerzeniu ochrony ubezpieczenia. Bagaż i wyposażenie ubezpieczone są na określoną sumę, np. 5000 zł. O tym, jak i gdzie ubezpieczyć bagaż można przeczytać również na stronie klaro.pl.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia ochroną zostaną objęte:

  • części wyposażenia pojazdu: np. radio;
  • bagaż, np. sprzęt elektroniczny, wózek dziecięcy, fotelik, ubranie, torba, walizka, sprzęt sportowy itp.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie nie zwalnia z obowiązku stosowania podstawowych zabezpieczeń. Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania za skradzione przedmioty, jeśli okaże się, że w chwili zdarzenia pojazd np. miał otwarte drzwi albo wyłączony alarm.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Katarzyna

    Warto pamiętać, że od kradzieży samego auta można się ubezpieczyć, kupując nie tylko pełne AC, lecz także tańsze mini AC. Na stronie porównywarki Ubea można sprawdzić, kto proponuje takie ubezpieczenia mini autocasco i na jakich warunkach.

  • Michał

    W telefonie też kupisz ubezpieczenie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.