Wiadomości z Katowic

Lęk i depresja wywołana przez COVID-19? Skorzystaj z darmowej pomocy psychologicznej

  • Dodano: 2020-11-26 11:15, aktualizacja: 2020-11-27 15:37

*Ponad połowa badanych osób, które chorowały na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, zmaga się z problemami psychicznymi. Cierpią nie tylko osoby mające styczność z wirusem ale również ich bliscy i krewni. Poniżej wyjaśniamy w jaki sposób skorzystać z pomocy nie wychodząc z domu.

Mieszkańcy śląska za względu na wysokie zagęszczenie mieszkańców od początku zaistnienia koronawirusa nie mieli łatwo, dlatego też Fundacja ADRA Polska oraz należący do niej portal GrupaWsparcia.pl zapraszają do skorzystanie z darmowej pomocy psychologicznej. Możliwe formy wsparcia to: grupy wsparcia online oraz indywidualne konsultacje z psychologiem.

Grupy wsparcia online

Grupy wsparcia prowadzone są przez specjalistów z zakresu psychologii i terapii grupowych. Uczestniczy w nich niewielka liczba osób i ukierunkowanie na kluczowy problem. Nabór do nich ma charakter stały zapisy są możliwe pod tym linkem:

https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/9/wojewodztwo-slaskie/72

Zalety grup wsparcia online

Wykazaną w badaniach zaletą internetowych grup wsparcia jest jej szczególny poziom troski o współuczestników. Rodzi się w nich - o wiele łatwiej niż w realnym świecie - poczucie wspólnoty, pomimo wyłączenia z kontaktu aspektu cielesności albo właśnie dzięki temu.

Jakimi problemami zajmować się mogą grupy wsparcia?

- wspólny problem zdrowotny lub niepełnosprawność (np. grupy wsparcia dla chorych na depresję, cukrzycę, dla osób niewidomych, niepełnosprawnych itd.)

- podobne trudności życiowe (np. grupy wsparcia dla osób przeżywających kryzys z powodu utraty pracy, dla samotnych rodziców, dla opiekujących się przewlekle chorym krewnym, itd.)

- uzależnienie (np. hazard, narkotyki i inne używki, nadużywanie alkoholu, dopalacze i inne substancje psychoaktywne itd.)

- traumatyczne przeżycie (grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej, dla ofiar gwałtu, dla ocalałych z wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych, itd.)

Indywidualne konsultacje psychologiczne

Możliwe są również indywidualne spotkania z psychologiem dla mieszkańców śląska. Warunkiem jest zgłoszenie zapotrzebowania na taką konsultacje na portalu lub przez adres kontaktowy. Zagadnienia jakie poruszamy podczas konsultacji to: stres i techniki przezwyciężania problemów życiowych związanych z pandemią, wzmocnienie zdrowia psychicznego i poczucia własnej wartości.

Promocja lokalnych ośrodków wsparcia

Również lokalne grupy i ośrodki wsparcia mogą liczyć na pomoc w ramach projektu. Portal GrupaWsparcia.pl udostępnił im możliwość zamieszczenia darmowej reklamy. Wystarczy wejść i zamieścić ogłoszenie wraz z opisem oferowanej pomocy pod tym linkiem: https://grupawsparcia.pl/lokalneGrupyWsparcia

Projekt "Promocja Zdrowia Psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym" realizowany jest w ramach dofinansowania z Samorządu Województwa Śląskiego z zakresu zdrowia publicznego.

Więcej informacji można otrzymać za pośrednictwem e-maila: kontakt@grupawsparcia.pl

*Źródło: TVN Meteo

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.