Wiadomości z Katowic

Materiał na zasłony - jak wybrać najlepszy?

  • Dodano: 2019-10-17 10:00

Zasłony potrafią być prawdziwą ozdobą wnętrza. Nadają pomieszczeniom charakteru, sprawiają, że stają się bardziej przytulne i stwarzają poczucie komfortu. Warto jednak pamiętać, że - aby spełniały nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne - ogromne znaczenie ma to, jak dobierzemy materiał na zasłony.

1. Jakie tkaniny zasłonowe wybieramy najczęściej? Top 5!

2. Materiał na zasłony: kolor ma znaczenie!

        

Odporność na zagniecenia, grubość, gęstość, kolor, splot, wzornictwo, przepuszczalność światła... zanim dokonasz dobrego wyboru, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników.

1. Jakie tkaniny zasłonowe wybieramy najczęściej? Top 5

        

Nie ma uniwersalnego materiału na zasłony, odpowiedniego dla wszystkich. Przed zakupami warto poznać poszczególne tkaniny i dopasować je do swoich potrzeb. Oto materiały, które wybieramy najchętniej:

  • żakard: sprawdzi się wtedy, kiedy oczekujemy perfekcyjnej blokady przed światłem. Jest masywny i trwały. Żakard nie wymaga dużego nakładu pracy, jest praktyczny i niełatwo go pognieść. Jeśli zasłony z żakardu suszy się rozwieszone na oknie, wtedy nie wymagają prasowania.
  • aksamit: kojarzy się z czymś miękkim, luksusowym i miłym w dotyku. Tymczasem jest to materiał stosunkowo ciężki i chroni pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Nie zapominajmy, że wybierając materiał na zasłony, możemy się spotkać zarówno z aksamitem wykonanym z bawełny, jak i jedwabiu i... włókien sztucznych!
  • brokat: wykorzystywany jako materiał na zasłony, często jednak sprawdza się jako materiał na obrusy. Brokat jest tworzony z jedwabiu, w którym połyskują srebrzyste nici.
  • tafta: ten materiał jest bardzo popularny, choć waży sporo i jest dość sztywny. Delikatnie się mieni i szeleści przy poruszaniu, co wiele osób w nim lubi.
  • woal: delikatny materiał z jedwabiu lub bawełny. Przepuszcza światło i wymaga ręcznego prania.

materiał na żółte zasłony

Decydując się na jedną z tkanin, warto pamiętać, że wybierając nieodpowiednią, możemy przysporzyć sobie pracy. Warto inwestować w takie tkaniny, które będą wytrzymałe, odporne na zgniecenia i płowienie pod wpływem promieni słonecznych. Na stronie https://alena-firany.pl/material-na-zaslony.html możemy porównać tkaniny, a także obliczyć całkowity koszt, w przypadku zakupu zasłony na metry.

2. Materiał na zasłony: kolor ma znaczenie!

        

Wzornictwo, zaraz po grubości i splocie tkaniny, odgrywa ważną rolę w dekoracji pomieszczenia. Dla wielu jest to rola kluczowa i to kolor decyduje o tym, jakie zasłony trafiają do ich domów.

materiał na szare zasłony

Kolor zasłon powinien przede wszystkim wynikać z charakteru wnętrza i być z nim spójny. Na szczęście obecnie naprawdę mamy w czym wybierać! Jeśli w danym pomieszczeniu mamy ściany w stonowanej, spokojnej kolorystyce, warto zaszaleć z kolorem! Kontrastujący kolor zasłony nada pomieszczeniom charakteru i sprawi, że będzie wyglądać nowocześnie. Oczywiście ta rada nie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim. W nich lepiej nie szaleć z kolorem i postawić na stonowane, naturalne odcienie. Np. beż czy krem.

Jeśli lubimy kolor i postawiliśmy na niego już podczas malowania ścian, warto złagodzić nieco efekt odcieniem zasłon. W przypadku kolorowych ścian, również wzory na zasłonach mogą okazać się zbyt ''ciężkie'' i przytłaczające, np. dla odwiedzających nas gości, ale również dla nas, kiedy oczekujemy relaksu. 

        

Warto pamiętać, że zasłony potrafią zmieniać, przynajmniej optycznie, proporcje wnętrza! Masywne tkaniny zasłonowe ''skracają'' długi pokój. Wzory natomiast powiększają małe wnętrza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.