Przeszczep włosów to trudna decyzja, która zdecydowanie wymaga odpowiedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Na co zwrócić uwagę planując tego typu zabieg? Kilka podstawowych wskazówek przedstawiamy w niniejszym artykule.
Wybór metody: FUT czy FUE?
Nadmierne wypadanie włosów to bardzo powszechny problem. Szacuje się, że androgenowe wypadanie włosów może dotyczyć nawet 40% mężczyzn pomiędzy 18 a 50 rokiem życia w związku z czym popularność przeszczepu włosów stale rośnie. Podstawowe pytanie jakie zadają sobie pacjenci przed przeszczepem włosów dotyczy tego na jaką metodę powinni się zdecydować. Dwie najpopularniejsze metody to FUT oraz FUE.
W metodzie FUT pasek włosów ze skórą i mieszkami włosowymi jest pobierany z obszaru dawczego umiejscowionego z tyłu głowy. Następnie chirurg zszywa skórę głowy pacjenta, aby rana się zagoiła. W kolejnym etapie chirurg wprowadza mikrografty w miejscu docelowym. Po wykonanym zabiegu obszar przeszczepu jest przykryty specjalnym bandażem. Jest to skuteczna metoda, jednak jej wadą jest dosyć duża inwazyjność, gdyż po wykonanym zabiegu w miejscu dawczym (z reguły z tyłu głowy) zostaje blizna). Czas gojenia to około 4 tygodnie.
W konkurencyjnej metodzie – FUE, wykorzystywana jest specjalna cienka igła w kształcie litery U, za pomocą, której delikatnym pociągnięciem wyciągane są jednostki mieszkowe ze skóry. Skuteczny przeszczep włosów metodą FUE jest mniej inwazyjny niż FUT, gdyż nie pozostawia blizn. Z reguły jest to seria 2-3 zabiegów po 2-8 godzin każdy. Czas gojenia to zaledwie 2 tygodnie.
Na co zwrócić uwagę?
To czy wybierzesz jedną czy drugą metodę zależy od Twoich preferencji oraz od zaleceń lekarza, gdyż każdy zabieg tego typu wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Przed zabiegiem warto skonsultować się z kilkoma specjalistami i wybrać tego, który odznacza się renomą i doświadczeniem.
Na pewno decyzja o przeszczepie włosów nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Należy najpierw na spokojnie przekonsultować wszelkie za i przeciw podczas wizyty u lekarza specjalisty.