Wiadomości z Katowic

Najpopularniejsze zastosowania nowoczesnych systemów dozujących

  • Dodano: 2020-08-25 11:30

Miniaturyzacja komponentów oraz podwyższona trwałość połączeń, a jednocześnie obniżenie kosztów produkcji to niejedyne zalety użycia nowoczesnych systemów dozujących. Pozwalają one na bardzo precyzyjne dozowanie wszelkiego rodzaju cieczy montażowych – klejów, past, olejów, smarów czy uszczelniaczy i silikonów. Jednocześnie pozwalają na pełną automatyzację procesu i znaczne zwiększenie szybkości produkcji. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy ich najpopularniejsze zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu.

  • Systemy dozujące w produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych

Jednym z ważniejszych zastosowań, które sprawiły, że systemy dozujące firm takich jak AMB Technic zaczęły się dynamicznie rozwijać, jest produkcja ogniw oraz paneli fotowoltaicznych. Ekologiczne rozwiązania pozwalają na zeroemisyjną produkcję energii elektrycznej, dzięki promieniowaniu słonecznemu. Nowoczesne aplikatory umożliwiają bardzo precyzyjne dozowanie klejów polimerowych oraz silikonu wykorzystywanego do ich budowy.

Instalacje tej kategorii są również używane do wytwarzania specjalistycznych przetwornic stosowanych w systemach PV. Precyzyjne nałożenie topnika oraz innych substancji znajdujących zastosowanie w montażu płyt PCB zapewnia im wysoką trwałość i niezawodność. Jednocześnie pozwala na zmniejszenie jednostkowych kosztów produkcji urządzenia, dzięki dokładnemu odmierzaniu dawki cieczy.

  • Precyzyjne systemy dozujące w branży elektronicznej

Nowoczesna branża elektroniczna jest kolejnym beneficjentem zalet precyzyjnych systemów dozujących. Instalacje do precyzyjnego dozowania są wykorzystywane w szerokim spektrum zadań związanych z odmierzaniem dawki m.in.:

  • klejów SMA,

  • lakierów UV,

  • past termoprzewodzących,

  • płynów elektroprzewodzących.

Dzięki nim możliwe jest również spełnienie rygorystycznych wymagań EMC związanych z certyfikacją w obszarze kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń. Przemysłowe systemy dozujące pozwalają na pracę z substancjami o zróżnicowanych parametrach fizyko-chemicznych. Jednocześnie zapewniają bardzo dużą powtarzalność procesu montażowego. Przyczyniają się także do poprawy efektywności linii technologicznych, a co za tym idzie podwyższenia tempa produkcji komponentów elektronicznych w zakładzie.

  • Zastosowania systemów dozowania w medycynie i produkcji leków

Profesjonalne systemy dozowania są również wykorzystywane do produkcji leków oraz urządzeń medycznych. Stosuje się je zarówno przy montażu sprzętu, jak i w roli elementów funkcjonalnych pozwalających na bardzo precyzyjne odmierzanie dawek substancji leczniczych. Szpice dozujące pozwalają na podawanie pacjentom kroplówek i medykamentów określonych odstępach czasowych z maksymalną powtarzalnością ilości.

Zminiaturyzowane rozruszniki serca to elementy, do których produkcji niezbędne jest stosowanie ultraprecyzyjnych systemów dozowania. Odchylenie 1,5% od określonej normy w dokładności klejenia w trakcie montażu dyskwalifikuje urządzenia z użytku. Kolejnym przykładem zastosowania instalacji dozujących jest farmacja, gdzie do wytwarzania leków stosuje się specjalne igły.

  • Produkcja oświetlenia LED z użyciem nowoczesnych systemów dozujących

Energooszczędne oświetlenie LED również nie mogłoby powstawać, gdyby nie użycie nowoczesnych systemów dozujących. Pozwalają one na aplikację żywic silikonowych oraz poliuretanowych w bardzo precyzyjny sposób. Gwarantują wysoką odporność produktów oświetleniowych na uszkodzenia mechaniczne oraz przenikanie wilgoci.

Instalacje do dozowania płynów przyczyniają się do możliwości łatwego wytwarzania komponentów o dowolnej barwie i doskonałych właściwościach ESD. Dzięki nim możliwa jest produkcja LED-ów mogących pracować w szerokim zakresie temperatur. Niezależnie od zastosowania precyzyjne aplikatory są gwarancją wysokiej jakości połączeń i montażu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.