Wiadomości z Katowic

O czym pamiętać kupując czajnik elektryczny?

  • Dodano: 2020-08-25 10:30, aktualizacja: 2020-08-26 14:54

Czajnik elektryczny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Do nowego domu kupowany jest jako pierwszy. Zobacz, czym kierować się przy wyborze czajnika i o czym nie można zapomnieć.

Czajnik elektryczny - wygląd ma znaczenie

Czajnik elektryczny jest zawsze widoczny. Jego tradycyjnym miejscem przechowywania jest blat kuchenny. Czajników nie chowa się do szuflad ani szafek. Dlatego właśnie wygląd elektrycznego czajnika nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Kupując czajnik, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na wiele parametrów, ale nie można lekceważyć wyglądu.

Kolor czajnika powinien być odzwierciedleniem barwy dekoracyjnych dodatków lub... jego wyznacznikiem. Nie można przy tym zapomnieć o dopasowaniu dodatków do kolorów frontów szafek, ścian i podłogi.

Kształt czajnika elektrycznego nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Oprócz tradycyjnych, w formie obłego dzbanka, można kupić czajniki sześciokątne, kuliste i takie, które stylistyką nawiązują do tradycyjnych czajników z gwizdkiem. To wybór idealny do wnętrz rustykalnych i vintage. Natomiast we wnętrzach w stylu nowoczesnym i glamour bardzo dobrze sprawdzą się czajniki ze szklanymi dzbankami.

Czajnik elektryczny – to musisz sprawdzić przed zakupem

Pojemność czajnika – czyli ile wody, mieści się w środku. Najmniejsze dostępne na rynku czajniki mają około pół litra pojemności. Największe ponad dwa. To, jaki czajnik będzie najlepszy, zależy od tego, ile osób jednocześnie będzie z niego korzystać.

Moc – czyli ile prądu pobiera czajnik. Wbrew pozorom nie jest to wyznacznikiem kosztów użytkowania czajnika. Im większa moc, tym krócej grzana jest woda. W dużych czajnikach moc może dochodzić do 2000 W, w mniejszych na ogół jest mniejsza, ale małe czajniki nie potrzebują dużo mocy, by szybko ogrzać wodę.

Długość kabla – jeśli najpierw zamontujemy wszystkie gniazdka w kuchni, a dopiero potem kupimy czajnik, rozmiar kabla ma bardzo duże znaczenie. Lepiej ustawić czajnik tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie możemy. Układanie na blacie kuchennym przedłużacza jest bardzo nieestetyczne i lepiej unikać tego rozwiązania.

Wskaźnik poziomu wody – ułatwia określenie, ile wody jest w czajniku bez otwierania go. Niby drobiazg, ale ważny, bo łatwiej zerknąć na wskaźnik niż otwierać czajnik. Niektóre czajniki mają oznaczony poziom wody dla jednej, dwóch lub trzech szklanek.

Rodzaj grzałki – do wyboru mamy dwa rodzaje – tradycyjną spiralę i nowoczesną płytę. Płyta jest rozwiązaniem bardziej praktycznym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze taki czajnik łatwiej jest umyć, po drugie ma on obrotową podstawę, tzn, że możemy go postawić na podstawce w dowolny sposób. Czajnik z grzałką spiralną trzeba ustawić w konkretnej pozycji, na ogół jest to wygodne tylko jedną ręką. Jeśli zawsze odstawiamy czajnik prawą, trudno nam będzie zrobić to lewą.

Filtr – czyli sposób na oczyszczanie wody. W każdym czajniku zamontowany jest filtr siatkowy, który zatrzymuje np. drobinki kamienia przy nalewaniu wody do kubków. Niektóre czajniki wyposażone są w filtry węglowe, które w dużym stopniu poprawiają jakość wody.

Lampka kontrolna – kolejna cecha, która ułatwia używanie czajnika. Gdy czajnik jest włączony, lampka powinna się świecić. Koniec pracy to moment, w którym lampka gaśnie.

Przeczytaj także: Kupujemy czajnik bezprzewodowy - na co zwrócić uwagę wybierając czajniki elektryczne?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.