Wiadomości z Katowic

Problemy z ubezpieczeniem - co robić?

  • Dodano: 2017-02-14 06:45, aktualizacja: 2017-02-14 07:05

Mała stłuczka na drodze, winny jest inny kierowca, a że uszkodzenia są niewielkie, z pewnością nie będzie problemów z odszkodowaniem. Szybko jednak okazuje się, że towarzystwo sprawcy piętrzy problemy, a zadośćuczynienia jak nie było tak nie ma. Co robić w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie OC

W przypadku ubezpieczenia OC ewentualne problemy z towarzystwem, nie są zbyt skomplikowane. Ponieważ polisa działa na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, posiada określony tok postępowania w przypadku, gdy ubezpieczyciel piętrzy problemy z OC lub odmawia wypłaty odszkodowania.
Ustawa określa, ile dni towarzystwo ma na ustalenie wysokości odszkodowania oraz jego wypłatę, a także jak długo może rozpatrywać ewentualne skargi. To znacznie ułatwia cały proces, ale nie oznacza także, że ubezpieczyciel będzie przestrzegać terminów lub że w ogóle rozpatrzy daną sprawę po myśli poszkodowanego.

Ubezpieczenia dodatkowe

Wszelkie ubezpieczenia dodatkowe oferowane są na podstawie oddzielnych przepisów, ustalanych indywidualnie przez każde towarzystwo. Dobrze więc przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby wiedzieć, w jaki sposób będą rozwiązywane wszelkie spory.

W przypadku tego typu ubezpieczeń, najwięcej skarg i odwołań odnosi się do polisy autocasco. Dotyczą one w szczególności zaniżania lub odmowy wypłaty odszkodowania. W wielu przypadkach racja jest po stronie ubezpieczyciela, ponieważ kierowcy kupując polisy często nie doczytują wszystkich dokumentów i nie są świadomi, że zgodzili się np. na niższe odszkodowanie lub poniesienie części kosztów naprawy. To jednak nie reguła i równie często, to właściciel pojazdu słusznie zauważa różnego rodzaju nieprawidłowości w związku z wypłatą należności.

Pomocne instytucje
W razie sporu z ubezpieczycielem warto wiedzieć, że nie jest się samemu i jest wiele instytucji, które mogą pomóc poszkodowanemu. Przede wszystkim będzie to Rzecznik Finansowy, do którego można poprosić o interwencję w danym towarzystwie. Należy przesłać do niego odpowiednie pismo z prośbą o pomoc oraz kopie dokumentów, jakie posiada się w związku z daną sprawą. Rzecznik na ich podstawie podejmuje decyzję, czy interwencję podjąć, czy też nie.
Dodatkowo, osoba poszkodowana może spróbować rozwiązać spór polubownie za pośrednictwem mediacji. Takie usługi świadczą sądy polubowne przy Rzeczniku Finansowym oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Opłaty związane ze skorzystaniem z tego typu usług są bardzo niskie i oscylują w granicach 50 zł. W wielu przypadkach sprawy można załatwić z ich pomocą..
Poszkodowany ma również możliwość złożenia skargi na ubezpieczyciela do Komisji Nadzoru Finansowego. Co prawda instytucja ta nie pomoże w uzyskaniu należnego odszkodowania, ale jeśli uzna, że towarzystwo nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków, może nałożyć na nie odpowiednio wysoką karę finansową.

W ostateczności  sąd
Jeśli każdy z tych sposobów zawiedzie, pozostaje złożenie sprawy do sądu. Wtedy dobrze jest poszukać w pobliżu miejsca zamieszkania kancelarii prawnej , która specjalizuje się w tego typu sprawach. Z pewnością spróbuje ona jeszcze raz dogadać się z towarzystwem polubownie, a jeśli nic to nie da, dostarczy odpowiednie dokumenty do sądu. Wtedy już trzeba zdać się na sędziego i jego ocenę sytuacji. Warto jednak wiedzieć, że już od wielu lat sądy w większości przypadków stają po stronie osób poszkodowanych.

W ięcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych można znaleźć na stronie www.wowpolisa.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.