Wiadomości z Katowic

Rezygnacja z tradycyjnego budownictwa na rzecz drewnianych domów

  • Dodano: 2020-02-19 08:15, aktualizacja: 2020-02-19 08:24

Drewniane domy całoroczne od kilku lat zyskują w Polsce coraz większą liczbę zwolenników. Dotychczas były kojarzone z domkami letniskowymi, wykorzystywanymi sezonowo. Natomiast od kilku lat inwestorzy decydują się na budowę tego rodzaju domy do stałego zamieszkania, rezygnując tym samym z tradycyjnych domów murowanych. Dlaczego drewniane domy są coraz popularniejsze? Ile trwa budowa drewnianego domu całorocznego? Czy konieczna jest budowa fundamentów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukam podczas rozmowy z dyrektorem firmy Domkiekoarchitektura Przemysławem Balcewiczem.

Panie dyrektorze, pytanie, które jako pierwsze nasuwa mi się na myśl, to dlaczego właśnie domy drewniane zamiast murowanych? 

Przede wszystkim ze względu na aspekty zdrowotne surowca, jakim jest drewno. Zawarte w nim olejki eteryczne kojąco wpływają na układ oddechowy człowieka. To najlepsza z możliwych opcji dla alergików czy astmatyków. Dodatkowo z badań naukowych wynika, że barwa drewna wpływa relaksująco na układ nerwowy i wzrok u ludzi. To bardzo ważne w dobie powszechnego stresu i szybkiego tempa życia, aby mieć miejsce, do którego się wraca i w którym można naprawdę odpocząć. Ogromną zaletą drewnianych domów całorocznych jest także naturalnie występująca wilgotność drzewa. Dzięki temu powietrze w domu nie jest suche, nie podrażnia śluzówek nosa i bez konieczności korzystania z nawilżaczy powietrza możemy cieszyć się komfortowymi warunkami dla naszych płuc. Dodatkowo taki dom jest ekologiczny i przyjazny dla alergików również ze względu na napięcie elektrostatyczne, które w nim występuje. Dzięki temu w domu nie gromadzi się nadmiar kurzu, który jest tak złowrogi dla osób z alergiami. 

Wspomniał Pan o ekologii, co Pan przez to rozumie? 

Obecnie pojęcie ekologii ulega ogromnej ewolucji i na ekologiczny dom składa się wiele czynników. W przypadku drewnianych domów ekologiczne jest z pewnością to, że są one budowane z naturalnie odnawialnego surowca. Na miejsce jednego drzewa, wyciętego do budowy domu możemy postawić kilka innych. Dzięki temu nasza planeta nie cierpi. Proces budowy trwa również krócej, więc są potrzebne mniejsze nakłady pracy. Ściany, wykonane z drewna same w sobie są już przygotowane do zamieszkania, więc nie wymagają dodatkowych surowców do ich przygotowania. Ocieplone domy zużywają również niewielką ilość energii do ogrzania wnętrz. 

Jeśli już rozmawiamy o czasie budowy, to jak długo trwa wybudowanie domu drewnianego?

Tak naprawdę wszystko jest tutaj uzależnione od rozmiaru domu, ale proces ten prawdopodobnie nie będzie dłuższy niż miesiąc. Domy, które mają powierzchnię 90 metrów kwadratowych nasi monterzy przygotowują w około 14 dni. W sprawie indywidualnych zamówień warto konsultować się z naszymi handlowcami, którzy udzielą szczegółowych informacji. 

Zastanawia mnie kwestia fundamentów - czy do budowy drewnianego domu są one konieczne? 

Oczywiście, do budowy domu drewnianego konieczne jest zastosowanie fundamentów. Stanowią one bazę pod budowę zarówno domu murowanego, jak i drewnianego. Dzięki nim dom stoi na stabilnym podłożu. Nasza firma również może zająć się wykonaniem fundamentów na życzenie klienta. 

W takim razie, jaka jest cena wybudowania domu drewnianego całorocznego? 

Cena uzależniona jest oczywiście głównie od powierzchni, jaka interesuje inwestora. Może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset. Wszystko uzależnione jest od rodzaju domu, powierzchni, konstrukcji etc. 

Panie dyrektorze, ostatnie pytanie, dlaczego to Pańska firma jest wiodącą na rynku i dlaczego warto Wam zaufać? 

Naszą firmę cechują przede wszystkim następujące cechy: 

  • krótki czas produkcji domku, na czym zależy większości inwestorów. 
  • możliwość wykonania indywidualnego zamówienia, dostosowanego do potrzeb inwestorów. 
  • głównym motto naszej firmy jest to, że istnieje, aby pomagać ludziom, chcącym znaleźć swoje miejsce do zamieszkania. 
  • posiadamy grono doświadczonych fachowców, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do pracy. 
  • posiadamy najniższe ceny na rynku, które uwzględniają również najwyższą jakość. 

Panie dyrektorze, dziękuję za rozmowę i rozwianie moich wszystkich wątpliwości. 

Również dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.