Wiadomości z Katowic

Sezon na kleszcze: o czym pamiętać?

  • Dodano: 2022-04-19 14:30

Wiosna i lato to czas, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Ukąszenie tych pajęczaków jest groźne ze względu na przenoszone przez nie choroby. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed ugryzieniem kleszcza jest profilaktyka. W jaki sposób możemy zabezpieczyć siebie i swoje zwierzęta przed pasożytami?

Kiedy i gdzie atakują kleszcze?

W naszym kraju sezon na kleszcze zaczyna się, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7 stopni Celsjusza, a więc na przełomie marca i kwietnia. Najbardziej aktywne są one w maju i czerwcu, a później we wrześniu i październiku, co wynika z ich cyklu życiowego. Właśnie w tych miesiącach ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest największe. Trzeba sobie jednocześnie zdawać sprawę, że przez łagodne zimy pajęczaki te można spotkać także w listopadzie czy styczniu. Miejsca ich występowania to obrzeża łąk i lasów, ale też miejskie skwery i parki.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mogą przenosić takie choroby, jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Pajęczaki te są niebezpieczne także dla naszych czworonogów. Ukąszenie kleszcza może spowodować u nich babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę czy erlichiozę. Oczywiście nie każdy kleszcz jest zarażony, jednak ryzyko zachorowania po ukąszeniu jest duże. Warto też pamiętać, że ślina tych pasożytów zawiera substancje znieczulające, stąd też ofiara nie czuje ugryzienia. Najrozsądniej jest więc unikać zarośli podczas spacerów i stosować preparaty odstraszające kleszcze. Po powrocie do domu z przechadzki po parku, łące czy lesie należy zaś dokładnie obejrzeć całe ciało, a zwłaszcza okolice pach, pachwin, pod kolanami i skórę głowy. Jeśli zdarzy się, że znajdziemy kleszcza, trzeba go usunąć jak najszybciej chwytając jak najbliżej głowy i starając się go nie zgnieść.

Preparaty na kleszcze dla zwierząt

Chociaż sami możemy unikać miejsc, w których łatwo złapać kleszcze, trudniej jest podczas spacerów powstrzymać psy przed eksplorowaniem zarośli. Najrozsądniej będzie więc zabezpieczyć czworonoga w inny sposób. Jednym z najskuteczniejszych jest obroża Foresto, która chroni przez 8 miesięcy i zwalcza pasożyty zanim ukąszą swoją ofiarę. Jakie jeszcze środki przeciwkleszczowe dla zwierząt domowych mamy do wyboru? Mogą to być preparaty w aerozolu, które trzeba stosować przed każdym spacerem. Właściciele zwierząt obawiający się, że zapomną o aplikacji środka na sierść pupila, mogą zdecydować się na podawane co kilka tygodni tabletki lub krople spot-on. Tego typu preparaty na kleszcze oraz inne pasożyty i wiele różnych artykułów dla zwierząt domowych znajdziesz w sklepie internetowym Zoopers.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.