Wiadomości z Katowic

Szkolenia SEP

  • Dodano: 2021-07-12 10:30

Kursy zawodowe są najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na przebranżowienie się, znalezienie nowego pomysłu na pracę zawodową i wykazanie inicjatywy w dążeniu do zdobywania wiedzy z zakresu pracy, której chce się podjąć. Decyzja o wybraniu konkretnego kursu często podyktowana jest możliwościami zdobycia lepiej płatnej pracy, ale przy wyborze szkoleń warto brać pod uwagę również własne zainteresowania. Szkolenia zawodowe jak na to co oferują nie są drogą rzeczą a i czas trwania większości jest albo bardzo krótki, albo zamyka się w 20 kilku dniach. Jednymi z chętniej wybieranych szkoleń są szkolenia SEP, które pozwalają zdobyć pracę w branży energetycznej.

Szkolenia SEP

Jak patrzysz na to w jaką stronę zmierza świat to zapewne dostrzegasz wszechobecną elektryfikację. Coraz więcej rzeczy działa na prąd a odnawialne źródła energii w tym fotowoltaika zyskują z roku na rok coraz większą popularność. Kursy SEP należą do jednych z chętniej wybieranych szkoleń. Takie kursy mają wiele zalet, od krótkiego czasu przez praktyczną wiedzę jaką zyskuje się na szkoleniach po dobre perspektywy pracy. Samo szkolenie pozwala zdobyć wiedzę, jednak nie daje uprawnień do wykonywania zawodów opisanych w prawie. Po odbytym szkoleniu należy przystąpić do egzaminu, dopiero po jego zdaniu możemy podjąć pracę w zawodach powiązanych z wybraną kategorią SEP, na którą zdobyliśmy uprawnienia.

Za nim o samych uprawnieniach to może, chwilę poświęćmy wytłumaczeniu czym jest SEP. Stowarzyszenie Elektryków Polskich wydaje certyfikaty uprawniające do podjęcia pracy z urządzeniami produkującymi,przetwarzającymi lub przechowującymi energię. Często na uprawnienia SEP mówi się uprawnienia energetyczne, lub mniej poprawnie uprawnienia elektryczne. Certyfikat SEP doskonale znany jest szczególnie w branży elektrycznej. Żeby zostać elektrykiem uprawnienia SEP są praktycznie niezbędne i każdy pracodawca chcący mieć pewność co do wiedzy swoich pracowników będzie wymagał posiadania takich uprawnień.

Uprawnienia SEP

Tak jak wspomnieliśmy uprawnienia SEP dzielą się na trzy kategorie. Pierwszą z nich są tzw. uprawnienia elektryczne G1 które dotyczą osób chcących podjąć pracę przy urządzeniach i sieciach elektrycznych. Drugim wariantem są uprawnienia cieplne czyli G2, które jak sama nazwa wskazuje pozwalają zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń i sieci cieplnych. Ostatnim rodzajem są uprawnienia gazowe G3, dotyczące uprawnień na eksploatację i dozór instalacji i sieci gazowych.

Zdobycie uprawnień SEP nie jest rzeczą nieosiągalną, nawet bez podstawowej wiedzy przy wyborze odpowiedniego kursu będziesz w stanie zdobyć wiedzę, która pozwoli Ci zdać egzamin. Kursy SEP to najłatwiejsza droga na zdobycie uprawnień. W naszym regioniem kursy SEP organizuje Ośrodek Szkolenia Zawodowego Omega, który może pochwalić się wysoką zdawalnością egzaminów wśród swoich kursantów. Szkolenia SEP Katowice, Gliwice, Bytom, Zabrze, niezależnie w jakim mieście mieszkasz możesz zapisać się na kurs i spróbować swoich sił w tej branży.

Kurs składa się z dwóch etapów teoretycznego i praktycznego. Podczas zajęć zdobędziesz niezbędną wiedzę, która przygotuje Cię do pełnienia obowiązków na wybranym stanowisku pracy. Kursy energetyczne to jedne z krótszych kursów, więc możesz zacząć je niemal natychmiast a co za tym idzie ich koszt jest również niski. Koszt egzaminu liczony jest osobno, dokładne informacje o cenniku możesz znaleźć na stronie ośrodka Omega. Do kursu możesz przystąpić mając wykształcenie podstawowe lub wyższe oraz ukończone 18 lat. 

Wśród kursów związanych z energetyką znajdują się również kursy pomiaru instalacji elektrycznych czy kursy instalatorów Fotowoltaicznych i Pomp Ciepła. Rynek kursów jest naprawdę szeroki i łatwo znaleźć kurs dla siebie. Pamiętaj tylko o tym, żeby wybierać kursy, które coś znaczą. Kursy SEP uznawane są w całym kraju i są absolutną podstawą, a wiele firm wymyśla własne kursy po których uzyskuje się certyfikat, który nikogo nie interesuje. Zawsze patrz na wymagania pracodawców w ofertach pracy i staraj się dopasować swoją ścieżkę rozwoju do wymagań pracodawców. Dziękujemy za uwagę i widzimy się w kolejnych artykułach!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.