Wiadomości z Katowic

W jakim wieku można zrobić prawo jazdy kat. A1?

  • Dodano: 2023-05-29 13:30, aktualizacja: 2023-05-30 08:36

Choć prawo jazdy kategorii A1 funkcjonuje od bardzo dawna, to i tak widać, że wciąż budzi wiele pytań. W jakim wieku można wyrobić taką kategorię? Co dają uprawnienia kategorii A1? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Prawo jazdy kategorii A1 – jakie daje uprawnienia?

Dysponując prawem jazdy kategorii A1, możemy kierować motocyklami o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cmął, mocy nie wyższej niż 11 KW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg. To jednak nie wszystko, ponieważ wyrabiając sobie kategorię A1, możemy też zyskać prawo do kierowania motocyklami trójkołowymi o mocy nieprzekraczającej 15 kW, czy pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Oznacza to, że prawo jazdy na motor kategorii A1 pozwoli nam także do kierowania motorowerem, czy czterokołowcem lekkim, a więc na przykład quadem. Dodatkowo zyskamy uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów wymienionych powyżej połączonych z przyczepką. Trzeba jednak wspomnieć, że są to uprawnienia działające jedynie na terenie naszego kraju, więc dysponując kategorią A1 nie poszalejmy za granicą.

W jakim wieku można zrobić prawo jazdy kategorii A1?

Niezależnie od tego, jaką kategorię prawa jazdy chcemy wyrobić, to zawsze musimy spełnić pewne wymagania. Nie inaczej jest w przypadku kategorii A1, a jednym z ważniejszych wymogów jest ukończenie odpowiedniego wieku. Dla kategorii A1 jest to ukończenie szesnastego roku życia. Warto jednak zauważyć, że na sam kurs można zapisać się już na trzy miesiące przed ukończeniem wspomnianego wieku.

Ważne, by po prostu zdobyć na piśmie pozwolenie ze strony rodzica lub opiekuna prawnego. Przy tym wcześniejsze ukończenie kursu nie sprawi, że będzie można jeździć na motoru przed szesnastym rokiem życia. Zaświadczenie o ukończeniu kursu zostanie wydane po osiągnięciu wymaganego wieku i to właśnie z nim można zapisać się na egzamin.

Jak wygląda kurs i egzamin?

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii A1, konieczne jest odbycie kursu przygotowawczego. Trwa on pięćdziesiąt godzin, z czego trzydzieści obejmuje przygotowanie teoretyczne, zaś dwadzieścia praktyczne. W części teoretycznej kursanci poznają obowiązujące znaki drogowe i symbole specyficzne dla kierowców motocykli, czy ogólne przepisy ruchu drogowego. Omawiane są też elementy techniczne motocykle, czy różne sytuacje na drodze i bezpieczeństwo kierowców, a także samych pasażerów.

Po tym etapie odbywa się egzamin wewnętrzny, który pozwala sprawdzić wiedzę kursanta w zakresie tego, czego zdążył się nauczyć. Jeśli zakończy się sukcesem, to rozpoczyna się druga część kursu, a więc jazda po mieście i placu manewrowym i więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-motocykla/. W tej części kursu można nauczyć się hamowania awaryjnego, jazdy slalomem, zmiany biegów, czy technik hamowania i skręcania. Co ważne, kurs praktyczny obejmuje prowadzenie motocykla na bardzo różnych nawierzchniach i to w zmiennych warunkach pogodowych. Po jego zakończeniu odbywa się kolejny egzamin i jeśli zostanie zaliczony, to można przystąpić do egzaminu państwowego.

Egzaminy odbywają się w państwowym ośrodku ruchu drogowego i aby do niego podejść, trzeba najpierw się zapisać. Na początek ustalany jest termin egzaminu teoretycznego i oznacza on test, na którym trzeba odpowiedzieć na 32 pytania. Każde pytanie ma jedną poprawną odpowiedź i nie możemy do nich wracać. Do zdobycia jest maksymalnie 74 punkty, ale wystarczy mieć 68 punktów, a już będziemy mieli zaliczony egzamin. Wówczas możemy ustalić drugą część egzaminu, tzw. praktyczną.

W czasie jego trwania trzeba będzie wykonać siedem manewrów na placu, w tym na przykład jazdę na wprost, czy awaryjne hamowanie. Jeśli egzaminator będzie zadowolony z naszych umiejętności, to będzie trzeba jeszcze odbyć jazdę po mieście. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu praktycznego, to warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, a więc na przykład o rękawicach, zapinanej kurtce z długim rękawem, czy spodniach z długimi nogawkami. Dodatkowo warto też zabrać obuwie na płaskiej podeszwie z wyższą cholewką. 

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe stawki, a to oznacza, że koszty związane z wyrobieniem prawa jazdy kategorii A1 trochę się zmieniły. Sam kurs prawa jazdy może wiązać się z różnymi kosztami, a to, ile dokładnie zapłacimy, zależy od pewnych czynników. Istotne znaczenie ma na pewno region, czy po prostu konkretna szkoła nauki jazdy. Najlepsze placówki zwykle oferują wysoką jakość nauczania, ale to zwykle wiąże się też z nieco wyższymi stawkami.

Kluczowe znaczenie ma również to, czy nasz kurs będzie trwał pięćdziesiąt godzin, czy też postanowimy wykupić kilka dodatkowych godzin jazdy. Jeśli chodzi o stawki za egzaminy państwowe, to tutaj koszty są stałe i za przystąpienie do egzaminu teoretycznego zapłacimy 50 zł. Z kolei egzamin praktyczny oznacza wydatek rzędu 200 zł.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.