Wiadomości z Katowic

Wybieramy narty dla dzieci. Na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2019-10-07 10:30

Jazda na nartach może być dla dziecka ogromną frajdą. Pod warunkiem, że dobrze wybierzemy dla niego narty – pod względem długości, kształtu czy rodzaju wiązania. Na dziecku przede wszystkim nie można oszczędzać i kupować nart „na zapas” (zbyt długich) tylko dlatego, aby posłużyły mu przez kilka sezonów. Źle dopasowane narty dla dzieci są niewygodne i niebezpieczne! Dowiedz się, jak wyposażyć dziecko w odpowiedni sprzęt narciarski.

Narty dla dziecka w wieku 3-5 lat

Dzieci rozpoczynające przygodę z narciarstwem mają zwykle 3-5 lat. Dla początkującego narciarza w tym wieku polecane są miękkie i krótkie narty, ponieważ mają lepszą zwrotność i pozwalają na lepsze kontrolowanie jazdy przez dziecko. Narty dla 3-latka, 4-latka i 5-latka mają zwykle długość od 60 do 80 cm. Narty dla brzdąca mogą być nawet o około 25 cm krótsze od jego wzrostu (sięgające mniej więcej do pachy). Jednak zanim kupimy tak małemu dziecku narty, warto najpierw wybrać się z nim na kilka lekcji do szkółki narciarskiej i skorzystać z wypożyczonego sprzętu, żeby sprawdzić, czy maluch pewnie czuje się na nartach. Jeśli radzi sobie nieźle, to na wyjazd warto kupić mu nieco dłuższe narty (sięgające barków czy szyi) – mogą posłużyć nawet przez 3, 4 sezony!

W sklepach dziecięcych możemy znaleźć też tanie, plastikowe narty dla dzieci. Trudno jednak nazwać je nartami, są to raczej zabawki. Nie należą do najbezpieczniejszych nart dla dzieci. Można je kupić na próbę, żeby dziecko oswoiło się z nartami, ale na pewno nie powinniśmy wybierać się z dzieckiem w takich nartach na stok! 

Narty dla dziecka w wieku 6-12 lat

O ile dzieci w wieku 3-5 lat są zawsze początkującymi narciarzami, to wśród 6-12-latków można już spotkać bardziej zaawansowanych zawodników. Dlatego w tym wieku, oprócz wzrostu, liczy się też doświadczenie w jeździe. Wybierając narty dla dzieci starszych, trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • długość nart – w przypadku dzieci starszych od ich wzrostu odejmuje się 5-10 cm, chyba że są to ich pierwsze narty, w takim przypadku można kupić nawet narty o 20-30 cm niższe od dziecka;
  • rdzeń nart – powinien być wykonany z lekkiego, miękkiego i elastycznego kompozytu;
  • promień skrętu – powinien być dość niski, aby ułatwić dziecku skręcanie.

Dobre efekty w nauce dla początkujących narciarzy w tym wieku przynoszą narty krótkie, dość szerokie o głębokim taliowaniu. Jeśli dziecko w wieku 6-12 lat czuje się już, jak król stoku, możemy kupić mu bardziej zaawansowane narty. Hitem ostatnich lat są tzw. rockery. Ich dzioby odchylają się od podłoża wcześniej niż w klasycznych nartach carvingowych, a taliowanie jest dużo mniejsze. Takie narty łatwiej prowadzi się na zakrętach, a jednocześnie zachowują doskonałą przyczepność. 

Narty dla nastolatka

W przypadku dzieci powyżej 12 lat, narty powinny być wybierane w podobny sposób, jak dla osób dorosłych, Jednak nawet dla doświadczonych nastolatków, lepiej jest nadal wybierać narty miękkie, nieobciążające zbytnio kośćca, który nadal jest w fazie wzrostu. Ciężkie i twarde narty są zdecydowanie bardziej kontuzjogenne.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Bezpieczna jazda na nartach to nie tylko dobrze dobrane narty. Należy również umiejętnie dobrać pozostałe akcesoria narciarskie, które zapewnią stabilność jazdy i ochronią podczas ewentualnego upadku:

  • dobrze dopasowane buty – w rozmiarze maksymalnie o 1 cm dłuższym niż stopa dziecka, jednoklamrowe dla najmłodszych lub z dwiema klamrami dla starszych, lekkie, miękkie i z dość krótką cholewą,
  • wiązania – umożliwiają dobre przymocowanie butów do nart i łatwe wypięcie w razie upadku – dzieciom w wieku 3-5 lat zaleca się wiązania ze skalą wypięcia najwyżej 2,5, a dzieciom starszym 4,5 i więcej (ich regulację najlepiej powierzyć specjaliście),
  • kask i gogle narciarskie – niezbędna ochrona głowy i oczu dziecka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.