Wiadomości z Katowic

Zaćma u psa - rodzaje, objawy, leczenie

  • Dodano: 2020-12-15 08:15, aktualizacja: 2020-12-15 08:26

Podobnie jak ludzie, psy także mogą zapadać na wiele chorób narządu wzroku. Jedną z nich jest zaćma. Czym charakteryzuje się ta choroba? Czym się objawia i w jaki sposób ją leczyć?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby zaćma może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku lub nawet jego utraty. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze jej wykrycie i podjęcie odpowiednich środków zaradczych.

Czym jest zaćma?

Zaćma u psa, zwana inaczej kataraktą, to schorzenie soczewki, w którego przebiegu dochodzi do zmętnienia torebki soczewki lub samej soczewki. Może występować w każdym wieku i znacząco pogarszać poziom życia zwierzaka. Zmętniałe części soczewki utrudniają promieniom światła docieranie do siatkówki oka, w rezultacie czego dochodzi do zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitej utraty wzroku.

Objawy zaćmy u psa

Po czym rozpoznać pierwsze objawy katarakty u psa? Niestety, nie jest to łatwe. Początkowe stadium nie daje bowiem żadnych widocznych objawów. Soczewki nie są zmętniałe, choć niektórzy opiekunowie zwierzaków niekiedy obserwują u swoich pupili zamglenie oczu – według nich oczy psa nie są tak błyszczące jak kiedyś, są natomiast mleczne lub mętne.

Ponadto zwierzę może stać się osowiałe i apatyczne, może również unikać spacerów, zwłaszcza w nieznane, nowe miejsca. To zrozumiałe zachowanie ze względu na fakt, że pies nie widzi wyraźnie otoczenia, przez co czuje się w nim niepewnie i obco. Zmętnienie soczewki często prowadzi do zmiany charakteru zwierzęcia. Niegdyś aktywny, energiczny psiak staje się apatyczny, woli leżeć, a gdy się przemieszcza, to robi to niezwykle ostrożnie, często zresztą wchodząc na przeszkody i potykając się.

Rodzaj zaćmy

Wyróżnia się kilka rodzajów zaćmy. Katarakta wrodzona bywa dziedziczna. To jeden z najczęściej występujących typów zaćmy, pojawiający się już u młodych zwierzaków. Zaćma cukrzycowa rozwija się w krótkim czasie od momentu zdiagnozowania u psa cukrzycy. Postępuje szybko i zazwyczaj prowadzi do możliwości utraty wzroku. Zaćma pourazowa może wystąpić wtórnie po przebytym urazie. Zaćma starcza pojawia się u starszych psów w różnych częściach soczewki: torebce, korze, jądrze. Ze względu na występowanie różnych poziomów zaawansowania zmian wyróżnia się zaćmę początkową, niedojrzałą, dojrzałą oraz przejrzałą.

Leczenie zaćmy u psa

Leczenie zaćmy u psa jest możliwe wyłącznie w sposób operacyjny, po wcześniejszym dokładnym zdiagnozowaniu pupila. Aby zabieg usunięcia zaćmy był możliwy, należy przeprowadzić pełne badanie okulistyczne u psa, a także badanie ERG polegające na określeniu czynności siatkówki. Sam zabieg polega natomiast na usunięciu katarakty metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem sztucznej soczewki. Metoda ta polega na rozbijaniu mas zaćmowych z użyciem ultradźwięków, a następnie ich usunięciu poprzez cięcie w rogówce o długości maksymalnie 3 mm. Potem do torebki soczewki wszczepiane są sztuczne soczewki przeznaczenia weterynaryjnego.

Po operacji czworonożny pacjent opuszcza klinikę jeszcze tego samego dnia. Choć sam zabieg pozornie wydaje się prosty, to w rzeczywistości wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.