Kupić, czy nie kupić? Choć zmywarka to dzisiaj właściwie standard, wiele osób zastanawia się, czy jednak zdecydować się na jej zakup. Dlaczego? Ponieważ o zmywarkach krąży dziś wiele mitów i legend. Jedne są czystą fantazją, inne mają w sobie ziarenko prawdy. A jak wyglądają fakty?
Zmywarka nie zmywa dokładnie
Pozostawia resztki jedzenia, brzydkie smugi a niekiedy też brzydki zapach. Owszem, ale … tylko wtedy, gdy o nią nie dbamy. Nie jest winą zmywarki, że pod wpływem twardej wody osadza się w niej kamień. Ani to, że do mycia użyta została zbyt mała ilość środka piorącego, czy że wkłada się do niej resztki jedzenia zawierające kwasy i powodujące korozję. To wyłącznie wina człowieka. Jeśli więc zadbamy o zmywarkę, o odpowiednią miękkość wody, systematyczne odkamienianie, mycie i prawidłową eksploatację – zmywarka będzie doskonale spełniała swoją funkcję.
Zmywarka to pożeracz prądu
Owszem, jej pojawienie się w domu zawsze oznacza dodatkowy sprzęt, który musi zostać podłączony do prądu. I za każdym razem, gdy pracuje pobiera odpowiednią ilość energii. Rzecz jednak w tym, że pobiera jej naprawdę niewiele. Zmywarki, które dziś możemy znaleźć w sklepach to rozwiązania zaawansowane technologicznie i nastawione nie tylko na funkcjonalność, ale i ekonomię. Aby wykonać jeden cykl prania zużywają prąd za około 1-1,2 zł. W efekcie nawet gdybyśmy nastawiali mycie każdego dnia, miesięczny koszt pracy zmywarki będzie oscylować w granicach 36 zł. A jeśli weźmiemy do tego fakt, że zmywarka pobiera zimną wodę, więc odchodzi nam koszt jej podgrzania przez bojler, bilans zysków i strat będzie zbliżony do zera, a może nawet i na plusie.
I marnotrawstwo wody
Zastanawiałeś się kiedyś, ile potrzebujesz wody, aby umyć komplet naczyń na 12 osób? Czy 4 komplety na 3 osoby? Tyle właśnie naczyń wchodzi standardowo do zmywarki na jeden cykl prania. Być może zaskoczy Cię to, ale ręczne mycie wymagałoby zużycia nawet 90 litrów gorącej wody. A jak wygląda to w przypadku zmywarki? Jej wystarczy zaledwie 10-12 litrów wody. I to wody zimnej. Oszczędzasz więc i wodę i prąd, dbając zarówno o swój portfel, jak i ekologię – podkreślają eksperci z restartagd.pl.
Środki są takie drogie
Owszem, opakowanie środków czyszczących jest znacznie droższe od jednej butelki tradycyjnego płynu do mycia naczyń. Ale wystarcza też na znacznie dłużej. W efekcie koszty ponoszone na środki myjące równoważą się. A jeśli do tego zastosujesz domowe sposoby na odkamienianie zmywarki i przeprowadzisz je przy pomocy kwasku cytrynowego, czy octu – nakłady na czyszczenie zmywarki będą naprawdę niewielkie.
Zmywarka szybko się psuje
I tu też znajdziesz ziarenko prawdy. Bo faktycznie zmywarka może popsuć się szybko, ale tylko wtedy gdy ma wadę fabryczną, lub gdy jest niewłaściwie eksploatowana. W obu przypadkach oczywiście jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca. Gdzie go szukać? W firmie doświadczonej, rzetelnej, gdzie naprawa zmywarek jest specjalizacją zakładu, tak jak ma to miejsce w RestartAGD.pl. Fachowiec szybko zajmie się naprawą i udzieli merytorycznych wskazówek dotyczących dalszej eksploatacji urządzenia.