Wiadomości z Katowic

Zrozumienie podstawowych zasad CFD

  • Dodano: 2016-06-28 12:30

Kontrakty CFD stają się coraz popularniejsze w ostatnim czasie, ale czym tak naprawdę są? Contract for Difference, czyli kontrakty na różnice kursowe, to kontrakty zawierane pomiędzy inwestorem a brokerem. Przedmiotami handlu (czyli aktywami bazowymi) najczęściej są waluty, akcje, indeksy, obligacje, surowce i towary  (metale, zboża, gaz, ropa naftowa i inne). Zasadniczo przebieg transakcji CFD polega na tym, że jeżeli przewidujemy wzrost jakiejś waluty/towaru czyli naszych wybranych aktywów, to kupujemy kontrakt, a jeżeli zapowiada się na spadki, to sprzedajemy go.

To oznacza że w transakcjach z wykorzystaniem kontraktów CFD, klient nie posiada aktywa bazowego fizycznie lecz handluje on kontraktem. Wartość kontraktu obejmuje każdą zmianę ceny aktywa bazowego.

Kontrakty te są popularne na całym świecie w takich krajach jak:  Wielka Brytania, Niemcy, Francja,  Szwajcaria, Holandia, Luksemburg, Włochy, Szwecja, Norwegia, Polska, Kanada, Japonia, Hong Kong czy  Australia.

Aby zacząć obracać aktywami w kontraktrach CFD, dobrze jest poznać i zrozumieć podstawowe cechy i zasady tych kontraktów.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech CFD, jest możliwość zwielokrotnienia zysków z inwestycji. Wiąże się to bezpośrednio z wykorzystaniem dźwigni finansowej, inaczej - z lewarowaniem. To właśnie lewarowanie jest bardzo istotnym elementem inwestowania na rynku nieregulowanym OTC, którego CFD  jest nieodłącznym elementem. Zastosowanie lewarowania oznacza, że do przeprowadzenia transakcji wymagany jest tylko ułamek pełnej wartości transakcji a kwota ta nazywana jest depozytem zabepieczającym. Dźwignia finansowa przyciąga wielu inwestorów, a jednocześnie trzyma na dystans tych bardziej tradycyjnych i ostrożniejszych. Dlaczego tak sie dzieje? Dźwignia może niekiedy być bardzo wysoka a depozyt bardzo niski. Oznacza to że można inwestować zaczynając od depozytu w wysokości zaledwie 100 zł a zyskać nawet do 200 ( razy tyle. Ale, jak to się mawia, “każdy kij ma dwa końce”. Im wyższa dźwignia, tym wyższe jest ryzyko dotkliwych  strat, jeśli transakcja zmieni bieg na niekorzystny dla tradera. A to może się wydarzyć, gdyż ceny aktywów, ich wahania, wzrosty i spadki są ściśle związane ze zmianami ekonomiczno-gospodarczymi na świecie i nie można mieć 100% pewności, że kurs będzie stały. Nawet bardzo stabilne waluty czy akcje miewają wahania.

Jak zatem widać, lewarowanie ma swoje plusy i minusy.

Zaczynając handel CFD, należy też wziąć pod uwagę  takie kwestie, jak miejsce obrotu. CFD są częścią rynku nieregulowanego - OTC (ang. Over the Counter) i podlegają jego zasadom, różniącym się dość od giełdy w jej tradycyjnym rozumieniu. To jedna z zasadniczych różnic pomiędzy CFD a chociażby klasycznymi kontraktami terminowymi. Obrót na OTC  jest zwykle dużo wyższy niż na giełdzie, gdyż nie jest tak silnie związany z notowaniami giełdowymi.  Poza tym,  konktrakty tu zawierane rozliczane są w czasie rzeczywistym, a nie, jak w przypadku giełdy, na zakończenie dziennej sesji. W związku z tym rynek nieregulowany i CFD są znacznie płynniejsze i elastyczniejsze od giełdowych i można nimi handlować prawie 24 godziny na dobę, pięć dni w tygodniu.

Warto też zapamiętać, że jedną z zasad CFD jest możliwość grania na długie i krótkie pozycje. Jest to dość wygodne. Jeśli inwestorowi wydaje Ci się, że wartość danego CFD wzrośnie, to kupuje (czyli otwiera długą pozycję).  Gdy jego prognozy okazują się trafne, może sprzedać kontrakt i tym samym zamknąć pozycję z zyskiem.  Jeśli się pomylił w prognozie i  cena spadnie, musi ponieść stratę finansową. Pozycja krótka, to całkowite przeciwieństwo długiej.

Koszty transakcyjne w CFD  to przede wszystkim Spread czyli różnica w aktualnej cenie kupna i sprzedaży, także prowizje i koszty utrzymania pozycji. Prowizje zwykle są naliczane tylko od CFD na akcje, a spread bywa często niski. Więcej o kosztach transakcyjnych i utrzymania pozycji u jednego z dostępnych w Polsce brokerów tutaj.

I na koniec - zaczynając grę na kontraktach CFD, tak samo jak w przypadku każdych interesów,  trzeba kierować się logiką a nie emocjami. Pod wpływem emocji gracze często podejmują złe decyzje, które tylko pozornie wydają się korzystne. Należy też na bieżąco śledzić notowania, analizować przebieg transakcji, czytać komentarze, prowadzić zapiski.  Oczywiście, wybór odpowiedniego brokera oraz poświęcenie odpowiedniej ilości czasu to także kolejne  ze złotych zasad handlu CFD.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.