Wiadomości / Atrakcje Śląska Katowice  

Koniaków, czyli malownicza wieś słynąca z koronkowych wyrobów. Co warto tam zwiedzić?

  • Dodano: 2023-12-21 10:39:00

Koronkowe obrusy, serwetki, odzież, a nawet bielizna – wszystko to zobaczymy w Koniakowie, który słynie ze swoich koronkowych małych arcydzieł. Ze względu na swój dorobek, to niezwykłe miejsce oferuje nam wiele atrakcji związanych właśnie z koronkami.

Koniaków z koronek słynący

Koniaków to niewielka wieś zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim w gminie Istebna. Razem z Jaworzynką i Istebną tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś. Sam Koniaków jest wsią najwyżej położoną w Beskidzie Śląskim. Niewielki obszar nie czyni Koniakowa miejscem mało atrakcyjnym turystycznie. Wręcz przeciwnie – na niewielkiej powierzchni zlokalizowanych jest kilka wspaniałych atrakcji, odpowiednich do odwiedzenia o każdej porze roku! Będąc w Koniakowie, możemy zwiedzić między innymi Centrum Koronki Koniakowskiej,  Muzeum Koronki czy Pracownię Koronek Koniakowskich Koni-art. Sprawdźcie, jakie inne atrakcje czekają na turystów, wybierających się właśnie w to miejsce.

Główne atrakcje Koniakowa

 

Centrum Koronki Koniakowskiej

Centrum Koronki Koniakowskiej to atrakcja, która została otwarta w 2019 roku. W tym miejscu znajdziemy Sklepik z Twórczością Ludową oraz Muzeum Koronki Koniakowskiej. Wizyta w Centrum Koronki sprawi, że historia i specyfika tych małych arcydzieł nie będzie miała przed nami nic do ukrycia. Muzealna wystawa pozwoli na zobaczenie z bliska przepięknych tradycyjnych wyrobów koronkarskich i w nowoczesny sposób opowie historię szydełkowej tradycji, która ma już ponad sto lat! Znajdziemy tam dzieła nie tylko z dawnych lat, ale także nowe prace. Sklepik z Twórczością Ludową umożliwi zakup pamiątek, wykonanych przez miejscowe artystki, takich jak obrusy, bieżniki, swetry, czy nawet łapacze snów.

Muzeum Koronki - Izba Pamięci Marii Gwarek

Odwiedzając Muzeum Koronki, nie można pominąć Izby Pamięci Marii Gwarek. W muzeum znajduje się dorobek znanej wieloletniej instruktorce heklowania, która była inicjatorką założenia Spółdzielni Koronczarskiej w Koniakowie. Odwiedzenie muzeum pozwoli na zapoznanie się z dorobkiem lokalnych twórczyń oraz zobaczenie niedokończonego dzieła Marii Gwarek – serwety wykonywanej dla królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. Jest to jedno z ostatnich dzieł koronkarki, które nie zostało dokończone przez śmierć artystki. Oprócz koronkowych wytworów, w muzeum można zobaczyć także wykorzystywane dawniej sprzęty gospodarstwa domowego.

Centrum Pasterskie w Koniakowie – Bacówka, Gazdówka i Wystawa

Chcąc wczuć się w klimat Koniakowa, odwiedzając to malownicze miejsce, nie można pominąć Centrum Pasterskiego - Bacówka, Gazdówka i Wystawa. Wcześniej istniała tutaj Kolyba i Sklep Góralski, jednak w 2015 roku atrakcja została rozbudowana, dzięki czemu można zobaczyć zwierzęta pasterskie typowe dla Karpat, takie jak owce, kozy czy krowy. Wizytę w Centrum Pasterskim wzbogacić może także odwiedzenie wystawy, która przedstawia naczynia i sprzęty pasterskie wykorzystywane zarówno dawniej, jak i w dzisiejszych czasach między innymi do produkcji sera. Dodatkowo w koniakowskim Centrum Pasterskim organizowane są lubiane przez turystów warsztaty produkcji sera, połączone z prelekcją oraz konsumpcją. Sklep Góralski, który funkcjonował jeszcze przed otwarciem centrum, daje możliwość zakupienia pamiątek, pozwalających zachować na dłużej wspomnienia z wizyty, takich jak stroje góralskie czy różnego rodzaju wyroby z owczej wełny.

Kapliczka Matki Boskiej Beskidzkiej – Królowej Gór na Ochodzitej

Kapliczka została zbudowana w 1972 roku przez Jana Waszuta i Józefa Legierskiego. Inicjatorem utworzenia kapliczki „Na kopcach” był ks. Romuald Walder. W powstawaniu tego ważnego dla mieszkańców i atrakcyjnego dla turystów miejsca brał udział lokalny artysta, Jan Krężelok, który wykonał znajdującą się w kapliczce figurę Matki Boskiej. W 2000 roku doszło do rozbudowania kapliczki i 13 sierpnia tego samego roku została ona poświęcona.

Galeria Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego

Wizyta w Galerii Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem. Połączona jest ona z gawędą gospodarza i grą na instrumentach pasterskich. W galerii można zobaczyć między innymi rzeźby, czy koronki, jednak największą część wystawy zajmuje ceramika artystyczna autorstwa Justyny Łodzińskiej. Ceramika, którą można zobaczyć w tym miejscu, jest niepowtarzalna z racji niebanalnego wzornictwa, które nawiązuje do tradycyjnych wzorów haftu i koronki.

Kościół św. Bartłomieja w Koniakowie

Kościół św. Bartłomieja został zbudowany na przełomie XIX i XX w. Do jego powstania w dużej mierze przyczyniło się wsparcie finansowe kardynała Jerzego Koopa, arcyksięcia Albrechta oraz cesarza Franciszka Józefa I. W 1956 roku kościół został rozbudowany i do dziś zachwyca mieszkańców Koniakowa oraz turystów. Wewnątrz kościoła znajdują się wykonane w formie płaskorzeźby stacje drogi krzyżowej, których autorem jest ludowy artysta z Koniakowa Rupienki – Franciszek Wojarski. Innymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, odwiedzając kościół, są obrazy autorstwa Jana Czarneckiego z Katowic, przedstawiające Wesele w Kanie Galilejskiej oraz połów ryb w jeziorze Genezaret.

Pracownia Koronek Koniakowskich Koni-art

Wizyta w Pracowni Koronek Koniakowskich pozwoli zwiedzającym zgłębić wiedzę na temat kunsztu sztuki ludowej. Pozwoli także dostrzec, jak ogromna precyzja jest wymagana, aby tradycyjne wyroby koronkarskie nienagannie się prezentowały. Wizyta w pracowni może być także doskonałą okazją do zakupienia pamiątek nawiązujących do lokalnej twórczości i tradycji oraz do wzięcia udział w prowadzonych przez nią warsztatach.


Jeśli planujecie wybrać się w górskie rejony, ale chcecie, aby wycieczka nie była nudna tylko urozmaicona zwiedzaniem, Koniaków jest w tym przypadku idealny! Jest to urokliwe miejsce, w którym przez kontynuowanie regionalnych tradycji panuje niepowtarzalny klimat. Dodatkowo malownicze otoczenie i piękne krajobrazy Beskidu Śląskiego zachęcą nawet największych domatorów do pieszych wycieczek i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Również miłośnicy dobrego jedzenia znajdą tutaj coś dla siebie! Wizyta w Koniakowie będzie wspaniałą okazją do spróbowania lokalnych potraw i specjałów.