Katalog firm dodaj firmę

Kinoteatr Rialto

Korzystasz z naszych usług?
Dodaj polecenie »x

Logo Kinoteatr Rialto

ul. św. Jana 24
40-012 Katowice

Godziny otwarcia: na godzinę przed pierwszą projekcją, do 20:00

 • Poniedziałek: 13:00 - 20:00
 • Wtorek: 13:00 - 20:00
 • Środa: 13:00 - 20:00
 • Czwartek: 13:00 - 20:00
 • Piątek: 13:00 - 20:00
 • Sobota: na godzinę przed pierwszą projekcją, do 20:00
 • Niedziela: na godzinę przed pierwszą projekcją, do 20:00

tel.: 32 251 04 31Kliknij, aby powiększyć mapę

Opis

Kino „Rialto” rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku jako „Kammerlichtspiele”. Prawdopodobnie było to pierwsze kino na Górnym Śląsku uruchomione w obiekcie zbudowanym specjalnie w tym celu. Kino stanęło przy ulicy Św. Jana 24. Budynek należał do Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna. Kinoteatr „Kammerlichtspiele” imponował orkiestrą, restauracją na piętrze z polska obsługą, palarnią cygar oraz zajmującym programem; zachwycał wytwornością i klasycyzującą fasadą. Kino grało wówczas wyłącznie filmy premierowe. Z ówczesnej prasy dowiadujemy się, że kinoteatr „Kammerlichtspiele” organizował już na początku swojej działalności pokazy plenerowe na obszarze pomiędzy gmachem kinoteatru a siecią kolejową.
 
Kinoteatr Rialto kilkakrotnie w okresie swojej działalności zmieniał nazwę. W 1928 roku kinoteatr „Kammerlichtspiele” pod wpływem sanacyjnej kampanii nawołującej do usuwania języka niemieckiego z życia publicznego zmienił nazwę na „Rialto”. Po raz kolejny, w 1938 roku, ówcześni dzierżawcy kina – Jerzy Kunstliger z Katowic, dr Menasse Katz z Krakowa i dr Leopold Glesner z Warszawy, aby uciec przed spłatą długów Urzędowi Skarbowemu zmienili nazwę kina na „Słońce”. Kolejne zmiany nastąpiły w roku 1939 kiedy to kino przyjęło nazwę „UFA – Theater Rialto” oraz w roku 1945, kiedy ostatecznie powrócono do nazwy „Rialto”.
 
W latach powojennych pełniło funkcję kina repertuarowego, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Katowic. W Rialcie odbywały się takie filmowe imprezy jak Konfrontacje Filmowe czy Przegląd Filmów Radzieckich.
 
W ostatnich latach pojawiło się w mieście kilka multipleksów, co spowodowało zasadniczą zmianę rynku kinowego. Kino Rialto stanęło przed koniecznością sprostania nowym wyzwaniom. Podjęto decyzję o gruntownej modernizacji i przekształceniu obiektu w kinoteatr. W nowej odsłonie Rialto działa od września 2005 roku.  Od października 2006 roku Kinoteatr Rialto należy do Sieci Kin Studyjnych, a od października 2013 do elitarnej sieci Europa Cinemas. W ciągu ośmiu lat działalności (od zakończenia remontu) w Kinoteatrze Rialto odbyło się wiele przeglądów filmowych poświęconych największym twórcom światowego kina. Kinoteatr Rialto jest także organizatorem imprez cyklicznych: Przeglądu Filmów Górskich, Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi” oraz Katowickiego Desantu Fotograficznego. W Rialcie działa również Filmowy Klub Seniora w ramach, którego raz w miesiącu zapraszamy osoby starsze na seans z obniżoną ceną biletu. Na Scenie Kabaretowej i Muzycznej Kinoteatru wystąpiło wielu znakomitych krajowych i zagranicznych artystów.
 
Zobacz repertuar kinoteatru Rialto.

Słowa kluczowe: Kinoteatr Rialto, rialto, rialto katowice, kionteatr katowice, kino, film, premiera, zapowiedź, koncert, wynajem sali

Statystyki: 8136 wyświetleń.

Formularz zapytania

- prześlij kopię formularza na mój adres e-mail

Polecenia i opinie

 •     (2016-02-16)

  Opinia: Siedzenie przy stoliku i oglądanie filmu to bardzo ciekawe rozwiązanie. Polecam każdemu taki rodzaj oglądania.

  Data skorzystania z usługi: 2016-02-09

Poleć firmę

Jeżeli uważasz, że firma Kinoteatr Rialto jest godna polecenia, napisz opinię i zarekomenduj ją innym.

* - pola obowiązkowe

Publikowane opinie są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Napisali o nas

 •  

  Wyjść poza schemat
  W kinoteatrze Rialto odbyła się konferencja pt. „Nowy model usług społecznych – porozmawiajmy o deinstytucjonalizacji”.

 •  

  Znamy laureatów Śląskiej Nagrody Jakości
  18 kwietnia br. podczas posiedzenia Kapituły ŚNJ, wyłoniono laureatów XVIII edycji Konkursu Śląska Nagroda Jakości oraz finalistów VI edycji Programu Stawiamy na Jakość.

 •  

  Promocja kolejnego albumu o Katowicach
  26 kwietnia (wtorek) o godz. 17:30 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach (ul. Św. Jana 24) odbędzie się promocja i spotkania autorskie z okazji wydania kolejnego tytułu z serii albumów o Katowicach, które wydaje katowicka oficyna Prasa i Książka.

 •  

  Pancernik Potiomkin – seans z muzyką na żywo w Kinie Rialto
  Pancernik Potiomkin – seans z muzyką na żywo. Do arcydzieła niemego kina oprawę muzyczną wykona na żywo zespół Pasimito.

 •  

  Sylwester Cinema Rialto 2013/2014
  Na zakończenie szczególnego dla Rialta roku, kiedy to świętowaliśmy stulecie istnienia kina, zapraszamy do spędzenia Nocy Sylwestrowej z akcentami w stylu retro.

123następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.