Oblicze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach kształtowało się od początku w oparciu o miejscowe środowisko twórcze. Współpraca ze śląskimi artystami nadal jest wyróżnikiem katowickiej sceny, ale od wielu lat równolegle rozwijają się kontakty z artystami z kraju i zagranicy (m.in. z Czech, Austrii, Meksyku, Słowacji, Japonii).
W kierowanym do dzieci repertuarze dominuje baśniowa klasyka, choć nie brak pozycji współczesnej dramaturgii. Realizowany w różnych konwencjach, wykorzystuje środki teatru lalkowego i jego związki ze sceną żywego planu. Szczególnie dużo uwagi poświęca się kształtowaniu gustu małych widzów poprzez warstwę plastyczną oraz muzykę.
Nowym wyzwaniem artystycznym jest nurt spektakli dla dorosłych, który pojawił się wraz z premierami Jamy Franza Kafki, Ballad i romansów Adama Mickiewicza oraz Joanny d’Arc w adaptacji Karela Brožka. Od 2007 r. działa Galeria Ateneum, będąca drugą, kameralną sceną teatru i przestrzenią ekspozycyjną. Od 2002 r. propozycje nie tylko dla najmłodszych znakomicie uzupełnia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”. Ze swymi przedstawieniami zespół gościł wielokrotnie za granicą, m. in. w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie uzyskując nagrody za swe prezentacje.