Wiadomości z Katowic

217km w 24h13m: zawodniczka AZS-AWF Katowice zwyciężyła najtrudniejszy ultramaraton świata

• Dodano: 2019-07-19 14:00

Patrycja Bereznowska z klubu AZS-AWF Katowice zwyciężyła kalifornijski Bieg w Dolinie Śmierci, który uchodzi za najtrudniejszy ultramaraton świata.Przebiegnięcie 217 kilometrów zajęło Polce jedynie 24 godziny, 13 minut i 24 sekundy! Patrycja jest też pierwszą naszą rodaczką, która ukończyła ten katorżniczy bieg.

Patrycja Bereznowska ot pierwsza Polka, która ukończyła Badwater 135

Zawodniczka katowickiego klubu dość szybko objęła prowadzenie wśród kobiet, którego już do końca nie utraciła. Przez jakiś czas goniła najszybszych panów, a z czasem przed nią pozostał już jedynie jeden zawodnik.

Wśród kobiet Polka była bezkonkurencyjna i ustanowiła rekord trasy. Przed nią na mecie pojawił się jedynie niesamowity Yoshihiko Ishikawa z grupy mężczyzn, który morderczą trasę przebiegł w czasie 21 godzin, 33 minut i jednej sekundy. Co ciekawe, Polka pobiła ustanowiony wcześniej przez Amerykankę Alyson Venti rekord aż o 1 godzinę, 40 minut i 23 sekundy!

Bieg w Dolinie Śmierci, który nazywany jest Badwater 135, jest uznawany za najtrudniejszy ultramaraton świata. Bieg przez ponad 200 kilometrów w upale momentami przekraczającym 40°C to ogromy wyczyn, którym do tej pory mogło się poszczycić jedynie sześciu Polaków, więc zwycięstwo Patrycji Bereznowskiej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych kart polskiego sportu.

Co ciekawe, zwycięzcy Badwater 135 za swój wyczyn nie otrzymują żadnych nagród, rzecz jasna z wyjątkiem wielkiej, sportowej chwały.