Wiadomości z Katowic

28. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim

  • Dodano: 2020-09-08 17:00, aktualizacja: 2020-09-09 00:44

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na kameralne spotkania ze sztuką i zabytkami historii. Coś dla siebie znajdą miłośnicy malarstwa, zainteresowani historią regionu, a także ci, którzy lubią spędzać czas w muzeum bardziej aktywnie – uczestnicząc w warsztatach lub dyskusjach.

Harmonogram wydarzenia

12 września / sobota /  godz. 11.30 / dla dorosłych

Albo znajdę drogę albo ją zbuduję. Motyw drogi w sztuce polskiej XIX i XX w.

Oprowadzanie tematyczne

Opis: Zapraszamy na wejście na drogę sztuki w galeriach Muzeum Śląskiego i zapoznanie się z twórczością artystów, którzy podjęli temat związany z „drogą” w sposób dosłowny, metaforyczny lub których twórczość okazała się być drogą do czegoś ważnego dla ludzkości, a czasami tylko dla nich samych.  Spotkamy między innymi takich twórców, jak Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Magdalena Abakanowicz.


 12 września / sobota /  godz. 16.00 / dla dorosłych

Na drodze postępu – śląscy pionierzy.

Oprowadzanie tematyczne po wystawie Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Opis: Zwiedzanie wystawy będzie okazją do przypomnienia życiorysów i dorobku śląskich pionierów (naukowców, wynalazców, przemysłowców), którzy wybierając swoją własną drogę, osiągnęli mistrzostwo w swoich dziedzinach. Wśród omawianych postaci znajdą się między innymi: Karol Godula, Oskar Troplowitz, Maria Goppert-Mayer i Otto Stern.

Z powodu bezpieczeństwa epidemicznego możliwe jest zastąpienie oprowadzania postami o śląskich odkrywcach w mediach społecznościowych.


13 września / niedziela /  godz. 16.00 / dla dorosłych i młodzieży

Spotkanie przy literaturze, rzeźbie i piosence.

Spotkanie dyskusyjne

Opis: Który z filozofów uważał, że wystawianie cierpliwości pośladków na próbę to grzech przeciwko Duchowi Świętemu? A kogo spętały sznurówki oczekiwań społecznych? Ile należy codziennie poświęcić czasu na spacery, aby zachować jedność ciała i umysłu? Zapraszamy do wyruszenia krętą drogą pomiędzy muzealnymi eksponatami a innymi tekstami kultury. Będzie to okazja do poznania wielowymiarowego znaczenia tegorocznego hasła przewodniego. A co wspólnego z tym wszystkim ma zespół Czerwone Gitary i Frank Sinatra? To też pokażemy.


12-13 września / sobota-niedziela /  w godzinach pracy muzeum / dla wszystkich

Z nauką im po drodze 

Muzealny quest

Opis: Zapraszamy do aktywnego zwiedzania i zabawy na wystawie Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Tematyczny quest dla miłośników tej formy zwiedzania z pewnością uatrakcyjni wizytę w muzeum. Polecamy szczególnie rodzinom z nieco starszymi dziećmi. W weekend EDD na zwycięzców będą czekały drobne upominki.


Z Tomkiem na 5 kontynentach.

Opis: Z powodu bezpieczeństwa epidemicznego warsztaty na żywo zastąpią animacje dostępne w mediach społecznościowych. Kilkuminutowe filmiki, oparte na materiałach graficznych z wystawy „Na tropie Tomka”, stworzone w konwencji głośnego czytania i spokojnej, wyciszonej narracji, przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Cena udziału w wydarzeniach związanych z EDD wynosi 1 zł. Obowiązuje limit osób. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.