Wiemy już, że piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się jesienią tego roku, między 9 a 15 października, i to w formule wyjątkowej: publiczność festiwalową zaprosimy na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.
Co więcej właśnie uruchamiamy dodatkowy nabór do grona wystawców piątej odsłony ŚFN!
ŚFN zainaugurujemy w sobotę 9 października uroczystą galą otwarcia, natomiast na potrzeby wydarzeń festiwalowej niedzieli 10 października zaaranżujemy przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej właśnie przestrzeni zaprojektujemy scenę główną, kilka scen pomniejszych, obszary wiedzy i strefy specjalne – a więc wszystko to, do czego przyzwyczaiła się publiczność festiwalu odwiedzająca w minionych latach gmach MCK.
Od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) zaproponujemy festiwal w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy (przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu). Dodatkowo codziennie będziemy oferować program związany z obszarem sztuki, program dla nauczycieli i uczniów oraz dla dorosłych.
Organizację ŚFN nad Rawą traktujemy jako znakomitą okazję do zmiany jej wizerunku, a w dalszej perspektywie – uczynienia jej ważnym elementem w przestrzeni miejskiej Katowic. Poza tym liczymy, że festiwal w takiej lokalizacji będzie pierwszym krokiem na drodze do stworzenia w tym miejscu Strefy Nauki, która w naturalny sposób łączyłaby się ze Strefą Kultury.
Nabór uzupełniający przed 5. ŚFN!
Jednocześnie informujemy, że ruszył uzupełniający nabór aktywności, które będzie można zaprezentować festiwalowej publiczności. Za pomocą specjalnego formularza (rejestracja-sfn.us.edu.pl/) ponownie można zgłaszać aktywności do programu święta śląskiej nauki. Zachęcamy do nadsyłania propozycji wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw oraz wszelkich innych form popularyzatorskich. które wzbogaciłyby festiwalowe obszary wiedzy (nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia, sztuki przyrody, techniki lub nauk ścisłych) lub strefy specjalne. Szczególnie ucieszą nas różnego rodzaju wydarzenia artystyczne (np. koncerty) oraz aktywności mogące rozszerzyć program strefy miasta, strefy wody oraz strefy zdalnego życia.
Przyjęta formuła ŚFN to dla nas ogromne wyzwanie, ale dołożymy wszelkich starań, aby w tych wyjątkowych okolicznościach prezentowane treści nie ucierpiały pod względem merytorycznym i wizualnym, a festiwalowa publiczność mogła się cieszyć możliwie jak najpełniejszą wersją wydarzenia. Postaramy się pomóc wszystkim wystawcom w jak najlepszej realizacji zaproponowanych aktywności – czy to w przestrzeni realnej, czy to w wirtualnej.